Çamlıbel-Yıldız dağları (Sivas-Tokat) florası
- Tez No: 8374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
-278- ÖZET Doktora tezi olarak hazırlanan bu araştırma Çam- lıbel-Yıldız dağları Florası' nı kapsamaktadır. Araştırma alanından 4 yıllık bir süre içinde bitkilerin vejetasyon periyodları da göz önünde bulundurularak toplanan 2815 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 83 familya ve 392 cinse ait 973 takson saptanmıştır. A6 ve B6 karelerinden sırasıyla 294- ve 66 takson ilk defa kaydedilmiştir. Endemik taksonlarm sayısı 138 (%14.1.)'dir. Taksonlarm fitocoğrafik bölgelere dağılım oran ları şöyledir: Iran-Turan 245 (%25.1), Avrupa-Sibirya 158 (%16.1) ve Akdeniz 33 (%3.3). 3 Takson Pteridophyta bölümüne, 970 takson Sper- matophyta bölümüne aittir. Gymnospermae alt bölümü 5 taksona, Angiospermae alt bölümü de 965 taksona sahip tir. Angiosperml erden 843 takson Dicotyledoneae, 122 takson ise Monocotyledoneae sınıfına aittir. İçerdikleri takson sayılarına göre, alandaki en büyük familyalar Asteraceae (140), Fabaceae (82), Brassicaceae (69), Caryophyllaceae (56), Poaceae (53)» Lamiaceae (51), Rosaceae (45), Apiaceae (43), Scrophula- riaceae (40), Ranunculaceae (25) ve Boraginaceae (25)'dir, Takson sayılarına göre en büyük cinsler ise Ast ragalus (25) »Silene (20), Alyssum (15), Vicia (14), Salvia (13), Ranunculus (12), Centaurea (12), Euphorbia (12), Allium (11), Trifolium (10), Tanecetum (10), Ver- bascum (9) ve Cirsium (9)' dur.-279- Alandan saptanan bazı taksonlarm Flora da veri len özelliklerinden bazı farklı özelliklere sahip olduk ları saptanmıştır. Bu farklı özellikler ve taksonlar tartışmada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-280- SUMMARY This research prepared: as a dissertation includes Flora of Çamlıbel -Yıldız dağları. 973 taxa which belong to 83 families and 392 genera have been established in the area by determining 2815 specimens which had been collected in vegetation period of them for four years. 294 and 66 taxa have been recorded for the first time from squares A6 and B6 respectively» The number of endemic taxa to Turkey are 13© (14.1%). The numbers and rates of taxa which are included in the certain phytogeographical regions are as follows: Irano -Turanians are 245 (25.1 %), Euro-Siberians are 158 (16.2 %) and Mediterraneans are 33 (3.3 %). 3 taxa belong to Pteridophyta whereas 970 taxa belong to Spermatophyta. Gyranosperraae has 5 taxa and Angiospermae has 965 taxa in the area. Dicotyledoneae and Monocotyledoneae have 843 and 122 taxa respectively. The greatest families in order to their taxa numbers in the area as follows: Asterao^ae (140), Pabaceae (82), Brassicaceae (69), Caryophyllaceae (56), Poaceae (53), Lamiaceae (51), Rosaceae (45), Apiaceae (43)» Scrophulariacae (40), Ranunculaceae (25), and Boraginaceae (25). The greatest genera are Astragalus (25), Silene (20), Alyssum (15), Veronica (15), Vicia (14), Salvia (13), Ranunculus (12), Centaur e a (12), Euphorbia (12), Allium (11), Trifollum (10), Tanecetum (10), verbascum (9) and Cirsium (9) as well.-281- Some morphological and ecological differencens have been determined from their descriptions given in Flora of Turkey for some of taxa which IW-ve heen estab lished in the area. These differencens and taxa have been given in the discussion of dissertation.