Bentonitik bir kilin fizikokimyasal özelliklerinin asit-ısıl aktivasyon ile değişimi
  1. Tez No: 19515
  2. Yazar: HALE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Ankara/Çamlıbel bölgesinden alınan bir bentonit örneğinin kimyasal ve mineral analizi; kimyasal analiz, diferansiyel termik analiz, infrared spektroskopisi ve x-ışınları difraksiyonu teknikleri ile belirlenmiştir. Ankara bentoniti, montmorillonit mineralince zenginleştirilmek için saflaştırılmıştır. Saflaştırılmış kilin 100°C ile 1000°C arasında“ısıl aktivasyonu”araştırılmıştır, örneklerin özgül yüzey alanı, özgül gözenek hacmi ve mezogözenek boyut dağılımı azotun 77K'deki adsorpsiyonundan belirlenmiş tir. Isıl aktivasyonun kilin fizikokimyasal özelliklerine etkisi, örneklerin DTA, XRD ve İR eğrileri göz önüne alınarak tartışılmıştır. Aktivas- yon sıcaklığı ile montmorillonitin«-kristobalite dönüşdüğü sinterleşme mekanizması araştırılmıştır. Ağartma toprağı hazırlamak için, saflaştırılmış kil örneği farklı asit yüzdelerinde“kuru yöntem”uyarınca sülfürik asitle aktiflenmiştir. Asit aktivasyonun fizikokimyasal özelliklere etkisi yanında, kilin kim yasal ve minerolojik yapısının asit yüzdesi ile değişimi İR, XRD, DTA ve KA sonuçları mukayese edilerek tartışılmıştır. Ayrıca asit ve ısıl aktivasyonun adsorplama özelliklerine aynı andaki etkisi araştırılmıştır. Asit ile aktiflenen örnekler ile soya yağının ağartı İması, kolorimetrik yoldan Lovibond tintometresi ile incelenmiştir. Ağartma gücü nün, yüzey alanına, asit/kil oranına, aktivasyon süresi ve aktivasyon sıcaklığına bağlılığı tartışılmıştır. I -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The chemical and mineral composition of a bentonite sample supplied from Ankara/Çamlıbel region have been determined by chemical analysis, differantial thermal analysis, infrared spectroscopy and x-ray diffraction techniques. Ankara bentonite containing only montmorillonite as a clay mineral has been purified to enrich the montmorillonite mineral. Heat activation of purified clay has been investigated between 100°C and 1000°C. Specific surface area, specific volume and mezopore size distribution of the samples have been determined by nitrogen adsorption at 77K. The effect of the heat activation on the physicochemical properties of the clay has been discussed by using DTA, XRD, IR Curves of the samples. The mechanism of sintering from montmorillonite to «-Cristobal ite with activation temperature has been investigated. In order to prepare a bleaching earth, prufied clay sample has been activated by the“dry process”with sulfuric acid at various acid percentages. In addition to the effect of acid activation on the phsicochemical properties, the changes in chemical and mineralogical structure of the clay with acid percentages in the activation have been discussed by comparing the results of IR, XRD, DTA and KA. Also the simultaneous effect of acid and heat activation on the adsorptive properties has been investigated. The bleaching of soya oil with the acid activated clays has been tested colorometrically with a Lovibond tintometer. The dependency of the bleaching power on the surface area, acid/clay ratio, the time of the activation and activation temperature have been discussed. II -