Yenilikçi kültür, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik ilişkilerinin dijital para bağlamında uluslararası şirketlerde araştırılması
Investigation of innovative culture, digital transformation and sustainability relations in international companies within the context of digital money
- Tez No: 837433
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖZÜKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dijitalleşme ve bağlantışı olarak özellikle kripto para birimlerinin kullanılması, günümüzde birçok endüstride ve işletmelerde gündeme getirilen ve özel ilgi gören güncel bir konudur. Birçok avantajına rağmen henüz bağımsız ve istikrarlı bir konum bulmamış ve yönetmenliklerin oluşturulması için özel küresel ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Dünyada anlık olarak üretilen bilgi miktarı çok fazladır. Öte yandan, bilgi alışverişinin yüksek hızı ve teknolojinin ilerlemesi de bilgideki hızlı üretim ve değişimlerle ilişkilendirilmektedir. Bu, örgüt işlerinin öngörülemezliğine neden olmakta dolayısıyla örgüt için çevresel belirsizliğe yol açmaktadır. Teknolojik konular daha karmaşık hale geldikçe, hem bireylerin oluşturduğu toplumlarda hem de örgütsel ortamlarda sorunlar ve bireylerin arasındaki ilişkiler her geçen gün daha karmaşık hale gelmektedir. Böylece dijital dönüşüm, işletmelerin sürdürülebilirliği için teknolojik bir meydan okumadan daha fazlası olarak görev yapmakta ve her işletmenin kendi örgüt kültürünü oluşturmayı gerektiren insani bir meydan okumaya dönüşmektedir. Günümüzün bilgiye dayalı toplumlarında yaratıcılık, yeniliğin temelidir. Örgütlerin sürekli ve sürdürülebilir bir değere sahip olabilmesi için teknolojinin gelişimine ayak uyduran, sürekli hayatta kalmalarını ve dolayısıyla örgütün rekabetini, büyümesini ve gelişmesini sağlayan yenilikçi bir kültür oluşturmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization and its connection, especially the use of cryptocurrencies, is a current issue that is being raised and attracts special attention in many industries and businesses today. Despite its many advantages, it has not yet found an independent and stable position and needs special global attention for the creation of directives. The amount of information produced instantly in the world is enormous. On the other hand, the high speed of information exchange and the advancement of technology are also associated with rapid production and changes in information. This causes unpredictability of organizational affairs, thus leading to environmental uncertainty for the organization. As technological issues become more complex, problems and relationships between individuals, both in societies of individuals and in organizational environments, become more complex day by day. Thus, digital transformation serves as more than a technological challenge for the sustainability of businesses and turns into a human challenge that requires each business to create its own organizational culture. In today's knowledge-based societies, creativity is the basis of innovation. For organizations to have a continuous and sustainable value, they need to create an innovative culture that keeps up with the development of technology and ensures their continuous survival and therefore the competition, growth and development of the organization.