Türk hukuku'nda koruyucu aile kurumu
Foster family instituion in Turkish law
- Tez No: 837557
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmayı, bir koruyucu ailenin, bir üyesi olarak gerçekleştirdim. Naçizane, kişisel deneyimlerimi ve benzer durumdaki koruyucu aileler ile gerçekleşen tecrübe paylaşımlarımın katkısı ve birikimlerinin ışığında Türkiye'de koruyucu ailelerin uygulamada yaşadığı hukuki sorunları tespit ederek bu sorunların çözümüne dair öneri ve açıklamalarda bulundum. Aynı zamanda koruyucu aile olmak isteyenlerin izlemeleri gereken yollar, yapılması gereken resmi işlemler, takip edilmesi gereken hukuki süreçler, koruyucu ailelik sürecinde ve koruyucu aileliğin sona ermesi durumlarına ilişkin muhtemel durumları açıklamaya çalıştım. Koruyucu aile hizmet modeli anlatılmadan önce Türk Medeni Kanunu'na göre olağan rejim olan çocuğun velayet ve vesayet altında bakım ve gözetimi konusu incelenmiştir. Biyolojik ailesi yanında yaşaması çeşitli sebeplerle mümkün olmayan çocuklar devlet tarafından korunma altına alındığı için daha sonra Sosyal Hizmetler Kurumu'na verilebilecek çocuğun durumu, çocukların korunma altına alınması usulü, Sosyal Hizmetler Kurumu'nda çocuğa sağlanan imkanlar ve çocuğun evlat edinilmesi konuları açıklanmıştır. En son başlık olarak da çocuğun koruyucu aile/anne/baba yanına verilmesi ile beraber koruyucu aile/anne/baba türleri, koruyucu aile yanına verilebilecek çocuğa ilişkin kriterler, koruyucu aile olabilmek için koruyucu aile adayı ailenin/kişinin sağlaması gereken kriterler, koruyucu ailenin/annenin/babanın hukuki statüsü, koruyucu ailenin/annenin/babanın yükümlülükleri, koruyucu ailenin çocuk üzerindeki hak ve yetkileri, koruyucu aile ile çocuk arasındaki hukuki ilişki, koruyucu ailelik kurumu ile ilgili sorunlar, koruyucu aile olmanın sonuçları, koruyucu ailelerin denetlenmesi ve koruyucu aileliğin sona ermesi başlıkları yeterince ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by a member of a foster family. The author, in the light of her personal experiences and the contribution of experience sharing with foster families in similar situations, has identified the legal problems faced by foster families in practice in Turkey and has made suggestions and explanations about these issues' resolution. Simultaneously, the paths to be followed by those who want to become a foster family, the official procedures to be carried out, the legal processes to be followed, the possible situations during the foster parenting process and the termination of foster care are tried to be explained. Before explaining the foster family service model, the care and supervision of the child under custody and guardianship, which is the usual regime according to the Turkish Civil Code, is examined. Since children who cannot live with their biological family for various reasons are taken under protection by the state, the status of the child who can be given to the Social Services Institution, the procedure for taking children under protection, the opportunities provided to the child in the Social Services Institution and the adoption of the child are explained. Finally, types of foster families, criteria owers child to be placed with foster families, criteria that the candidate family/person must meet to become a foster family, legal status of foster families, obligations of foster families, rights and owers of foster families over the child, legal relationship between foster family and child, problems related to the foster care institution, consequences of becoming a foster family, monitoring of foster families, and termination of foster care have been explained in sufficient detail.