Açık kalp cerrahisinde tekli ve çoklu doz kardiyopleji uygulamalarının sağ ventrikül fonksiyonlarına etkisi
Effect of single and multiple dose cardioplegia applications on right ventricle functions in open heart surgery
  1. Tez No: 837556
  2. Yazar: ALP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisinde cerrahinin başarılı olabilmesinin en büyük nedenlerinden birisi başarılı miyokardiyal korumadır. Kristaloid ya da belirli oranda kan ile karıştırılarak verilen yüksek potasyumlu kardiyopleji 1980'li yılların başından beri standart yöntem olarak kullanılmaktadır. Kliniğimizde rutin olarak plejisol ve Del Nido kardiyoplejisi kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız bu iki kardiyopleji uygulamasının sağ ventrikül fonksiyonları üzerine etkisini belirlemek ve sekonder olarak mortalite ve morbidite durumunu değerlendirmektir. Materyal-Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Mart 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma ulusal, ticari amacı olmayan, akademik amaçlı(klinik tez) bir çalışma olup tek merkezli prospektif paralel grup şeklinde dizayn edilmiş olup aort kapak ve asendan aortaya müdahale yapılacak hastalar dahil edilmiştir. Toplam 70 hasta çalışmaya dahil edilip pleji gruplarına göre 35'er hasta oalcak şekilde gruplandırılmıştır. Hastaların preoperatif, intraoperatif, postoperative ekokardiyografi, laboratuvar bulguları ve klinik bilgileri kayt altına alınıp karşılaştırma yapılmıştır. Bulgular: Plejisol grubunda toplam 31 hastanın Del Nido grubunda toplam 28 hastanın çalışma boyunca bilgiler kayıt altına alınabilmiştir. Preoperatif değerlerinde VKİ, KBH ve KOAH dışında istatistiksel olarak anlamlı farklılık çıkmamıştır. İntraoperatif kros-klemp ve KPB süreleri plejisol grubunda anlamlı olarak yüksek çıkmıştır.(p0,05) Hospitalizasyon süresinin de plejisol grubunda daha uzun olduğu saptanmıştır. (p0,05) Sonuç: Sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde 5 parametre kullanmış olup bunlar, global strain, TAPSE, FAC, TDI ve PPT parametreleridir. Literatürde uzun kros-klemp sürelerinde ilk kez bu 5 parametre aynı anda değerlendirilmiş olup, plejsol ve Del Nido kardiyoplejilerinde karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırmada genel anlamda sağ ventrikül fonksiyonlarının plejiden bağımsız şekilde postoperatif dönemde azaldığı , plejisol grubunda bu disfonksiyonun daha uzun süre devam ettiği görülmüştür. İki pleji yönteminin kullanımında mortalite ya da morbidite üzerine etkisi gösterilememiştir. Bulunan ekokardiyografik ve laboratuvar tetkiklerindeki farklılıkların klinik duruma yansıması gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Successful myocardial protection is one of the primary factors for the success of open-heart surgery. High-potassium cardioplegia, either in the form of crystalloid or mixed with a certain amount of blood, has been a standard method since the early 1980s. In our clinic, Plejisol and Del Nido cardioplegia are routinely used. The aim of this study is to determine the impact of these two cardioplegia applications on right ventricular functions and, secondarily, to assess mortality and morbidity. Materials and Methods: Patients from the Department of Cardiovascular Surgery at Ankara City Hospital, University of Health Sciences, were included in the study between March 2022 and August 2023. This research is a national, non-commercial, and academically-oriented (clinical thesis) study designed as a single-center prospective parallel-group study. Patients undergoing aortic valve and ascending aorta procedures were included. A total of 70 patients were included in the study and grouped into Plejisol and Del Nido groups, with 35 patients in each group. Preoperative, intraoperative, postoperative echocardiography, laboratory findings, and clinical information of the patients were recorded and compared. Results: In the Plejisol group, a total of 31 patients and in the Del Nido group, a total of 28 patients could be recorded during the study. There were no statistically significant differences in preoperative values, except for BMI, CRF, and COPD. Intraoperative cross-clamp and KPB times were significantly higher in the Plejisol group (p0.05). Hospitalization duration was longer in the Plejisol group (p0.05). Conclusion: In the assessment of right ventricular functions, five parameters were used: global strain, TAPSE, FAC, TDI, and PPT. For the first time in the literature, these five parameters were simultaneously evaluated, and a comparison was made between Plejisol and Del Nido cardioplegia. In general, it was found that right ventricular functions decreased in the postoperative period independently of cardioplegia type, with this dysfunction lasting longer in the Plejisol group. The use of either cardioplegia did not result in differences in mortality or morbidity. Differences observed in echocardiographic and laboratory tests do not seem to affect the clinical outcome.