ظاهرة التمييز العنصري ومعالجتها في القرآن الكريم من خلال تفسير الظلال لسيد قطب
Seyyid Kutub'un 'Zılâl' tefsiri ile Kuran-ı Kerim aracılığıyla ırkçılık olgusunun ele alınması
- Tez No: 837659
- Danışmanlar: DR. AHMET ALABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, modern çağda ırkçılık fenomeninin Kuran perspektifinden ele alınmasını amaçlamaktadır. Bu fenomen, Müslüman toplumlarda ve diğer toplumlarda yaygın olan ve özellikle modern dönemden sonra Batı toplumlarında görülen bir olgudur. Bu olgu, toplumun birliğini ve güvenliğini tehdit eden olumsuz etkilere sahiptir ve yasal çözümler bu olguyu sınırlamada başarısız olmuştur. Bu nedenle, bu sosyal olgunun doğasının ve olumsuz etkilerinin açıklanması ve Kuran perspektifinden ırkçılık fenomenine yönelik çözüm önerilerinin vurgulanması gerekmektedir. Araştırmacı, bu konuda analitik bir çıkarıma dayanan bir yöntem kullanmış ve ırkçılığın eski ve modern bir olgu olduğunu ve cinsiyet, renk veya etnisite gibi farklı formlarda ortaya çıktığını belirtmiştir. Seyyid Kutub'un gördüğü gibi bu olgunun tedavisinin temel prensiplerinin tevhid, insanlık birliği ve insanlar arasında tam eşitlik ilkesi olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, Kuran metodunun takip edilmesi gerektiğini ve bu metodun adalet ve iyilikle dolu ilahi bir metodoloji olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, tam insan eşitliğinin sağlanmasını garanti eden sosyal adaletin yerine getirilmesine vurgu yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the phenomenon of racial discrimination and its treatment in the Holy Quran through the interpretation of“In the Shade of the Quran”by Professor Sayyid Qutb. The research aims to highlight the Quranic treatments of racial discrimination, which is a prevalent phenomenon in Muslim and other societies, and has negative effects that threaten social unity and well-being. Legal solutions have failed to effectively combat this phenomenon, necessitating the identification of the nature of this social phenomenon and its negative impacts, as well as highlighting the Quranic remedies for racism to achieve a cohesive and cooperative society. The researcher adopted an inductive-analytical methodology, and the research concludes that racism is an ancient yet contemporary phenomenon that manifests in various forms such as racial discrimination based on gender, color, or ethnicity. Treating this phenomenon, as viewed by Sayyid Qutb, is based on important principles including monotheism, which is the fundamental truth upon which the universe is built, followed by the unity of human origin that establishes the principle of equality among all people. It also involves following the Quranic methodology, which encompasses a comprehensive divine approach encompassing justice and goodness in its entirety. Additionally, it entails establishing social justice that ensures the realization of complete human equality.