ظاهرة الزهد في القرآن الكريم (سورة الحديد انموذج)اً
Kur'ân-ı Kerîm'de zühd olgusu (Hadid Suresi örneği) / The phenomenon of zühd in the Quran (Example of Sura Hadid)
- Tez No: 836790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Allah (cc), Hadîd Suresi'nde zühd olgusu ve kötü şeylerden şeylerden arınmanın yanısıra başta rehberimiz Hz. Peygamber (sav), sahabe, tabiin ve selef-i salihinin sahip olduğu yüce sıfatlarla bezenmeyle ilgili çok sayıda ayeti bir araya getirdi. Bu ayetlerdeki temel maksat bir kulun dünyanın fani, aldatıcı bir yer olduğunu bilmesi ve ona dalmaması, buna karşın sonsuz olan ahiret yurdu için çabalamasıdır. Araştırmacı, bu çalışmada ihsan makamını elde etmek için gerekli olan dünyadaki zühd ve nefis tezkiyesine dair büyük-küçük hususları ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu amaçla güvenilir tefsir kaynakları, müfessirlerin ve söz konusu alanda uzman kişilerin sözlerinden yararlanmak suretiyle konu işlenmeye çalışıldı. Araştırmada zühd olgusu ve nefis tezkiyesinin Hadîd suresinde bütün amaçlarıyla yer aldığı sonucuna vardı. Nitekim zühdün hakikatı, sebepleri, kısımları, aşamaları, dereceleri ki bunlar yeryüzündeki bütün müminlerin maslahatıyla alakalı şeylerdir. Bu araştırma, bir giriş iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; konunun teorik çerçevesi ve yöntemi ele alındı. Birinci bölümde; genel olarak zühd olgusunun mahiyeti ve hakikatı hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde ise Hadid süresinin özellikleri ve amaçları ile bu surede zühd olgusunun haikatı ele alındı.
Özet (Çeviri)
In Surat al-Hadeed, Allah (swt) has brought together a large number of verses about the phenomenon of asceticism and purification from evil things, as well as adorning oneself with the exalted attributes of our guide, the Prophet (pbuh), the Companions, the Tabi'in and the Salaf al-Salih. The main purpose of these verses is for a servant to know that the world is a fleeting, deceptive place and not to be immersed in it, but to strive for the eternal abode of the Hereafter. In this study, the researcher seeks to present the major and minor aspects of asceticism and soul cleansing in the world, which are necessary to attain the station of ihsan. For this purpose, reliable sources of tafsir, the words of commentators and experts in the field have been utilized. The study concluded that the phenomenon of zuhd and the cleansing of the soul are included in Surah al-Hadīd for all its purposes. Indeed, the truth of asceticism, its causes, its parts, its stages, and its degrees, which are relevant to the interests of all believers on earth. This research consists of an introduction and two chapters. The introduction discusses the theoretical framework and methodology of the subject. In the first part, the nature and reality of the phenomenon of zuhd in general was explained. In the second part, the characteristics and purposes of the Surah al-Hadid and the reality of the phenomenon of zuhd in this Surah were discussed.