Computer aided comparison of open pit operating systems
Açık işletmelerde üretim yöntemlerinin bilgisayar yardımıyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 83770
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu tezde, örtü kazı ve cevher üretiminde, çeşitli üretim yöntemlerinin tanıtımı ve sınıflandırılması ile birlikte gerekli teknik inceleme yapılmış, makina seçimi için hazırlanan bir bilgisayar programı yardımıyla teknik parametreler belirlenmiştir. Ayrıca, bu üretim yöntemlerinin bir uygulamalı çalışması olarak örnek bir açık işletme seçilmiş, makine performansları, maliyet tahminleri, parametrelerin değişimi, ve teknik hesaplar bilgisayar yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, some operation systems which has been applied in mines of overburden excavating and producing ore deposits has been done, technical investigation, classification and introduction of machinery supports and determination of technical system parameters with performed by computer program. In addition cost estimates of these methods that has been applied in a case study as an example open pit mine have been examined by this computer program.