Evaluation of aggregate production methods for highway construction
- Tez No: 83790
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Son yıllarda, ülkemizin gelişim hızına bağlı olarak altyapı sorunlarının çözülmesine yönelik büyük projeler gündeme gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkemizde Altyapı atağına paralel olarak inşaat ve madencilik sektöründeki ilerleme hızla yoluna devam etmektedir. Her iki sektöründe içinde yeraldığı birçok proje öne çıkmaktadır. Özellikle inşaat sektörünün önemli bir hammaddesi olan agreganın, üretim aşamalarında madencilik operasyonlarının olduğu bilinmektedir. Ülkemizde, ulaşım ve taşıma politikası olarak karayolu tercih edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında otoyol yapımının gerekliliği açıkça ortadadır. Agrega ise yol yapımında kullanılan önemli hammaddelerden birisidir. Bu çalışmada agreganın madencilikle ilgili olan üretim yöntemlerinin ekonomik yönden analizi yapılmıştır. Bu analiz yapılarken, Şu anda İzmir çevresinde yapımı devam eden iki otoyol inşaatının agrega ocaklarında incelemeler yapılmış ve buradan elde edilen verilerin ışığı altında üretim yöntemleri kıyaslanmıştır. Yapılan analiz sonucunda elde edilen sonuçların ülke ekonomisi için önemli olduğu gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Big-scale projects forwarded to the solution of the infrastructural problems depend on the rate of development of our country, have come on agenda nowadays. Especially, in our developing country, the advance in construction and mining sector parallel to the infrastructure attack is keeping its pace. Projects including these two sectors have come forward. It's a known fact that mining operation takes part in the production phases of aggregate, which is the major raw material of the construction sector. Delivery policy is achieved via the highways in our country. From this point, the building of motorways is a necessity. Aggregate is one of the most important component used in road construction. In this study, the economical analysis of aggregate production methods related to mining has been done. During this analysis, investigations on two roadways under construction around İzmir, have been made and the production methods have been compared relying on the data drawn from these studies. It is concluded that the results are important from the aspect of national economy.