Endüstrileşmiş yapım teknikleri çerçevesinde panel sistemlerde tasarım ve yapım hatalarının irdelenmesi
The Examination of design and production failures at panel systems of industrialised building systems
  1. Tez No: 83791
  2. Yazar: MÜJDE ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. GÖKSEL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
II ÖZET Endüstrileşmiş yapım sistemlerinin kullanımı, kolaylık, ekonomi, hız ve zaman açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Rasyonellik; yapının en kısa zamanda kullanıma geçirilerek kazanç sağlanması ve aynı zamanda enflasyondan, malzeme fiyatları artışından en az etkilenmenin sağlanması; özellikle konut açığının kapatılması gibi konularda en etkili yapım sistemi olduğu için tercih edilmektedir. Bu nedenle, üretim ve montaj aşamalarında yapılan hataların en aza indirilmesi; hem sistemin daha ekonomik olmasını sağlayacak, hem de yapım sürecini daha da kısaltacaktır. Böylece, üretim de daha verimli olacaktır. Hataların en aza indirilebilmesi için, öncelikle bu hataların neler olduğu araştırılmalı; daha sonra, bu hatalara çözüm önerileri getirilmelidir. Endüstrileşmiş yapım sistemlerinin gelişmesinde büyük rolü olan konut açığının kapatılmasında en hızlı, kolay, etkili ve ekonomik çözüm, panel sistemlerle üretim olduğundan, bu çalışmada, genelde betonarme prefabrike sistemler, özelde ise betonarme prefabrike panel sistemler ile üretimde, tasarım ve yapım aşamalarında yapılan hatalar irdelenmeye çalışılmıştır. İlk bölümde, endüstrileşmiş yapım ve hata tanımlan verilmiş; yapı üretiminde endüstrileşmeyi zorunlu kılan etkenler ile endüstrileşmiş yapımı zorunlu kılan etmenler incelenerek; endüstrileşmiş yapım sistemleri tamtılmışur. İkinci bölümde, prefabrike betonarme yapım sistemleri tanıtılarak bunlardan“Panel Sistemler”incelenmiştir.Ill Üçüncü bölümde ise, prefabrikasyon sistemlerinden“panel sistem”ile yapı üretiminde oluşabilecek hatalar incelenmiş; bu hataların oluşmasmı önlemek için çözüm önerileri getirilmiştir. Bu kapsamda; tasarımda, eleman ve yapı üretiminde oluşabilecek hatalar ayrı ayrı incelenerek bunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, önceki bölümlerde yapılan irdelemelerde elde edilen sonuçlar bir araya getirilmiş ve bir bütün olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The usage of industrialised building systems provides an easy, economic, quick and quality building. It is preferred because of its rationality and also because it provides usage of buildings in a very short time. Therefore it helps getting less effected by the increase in material prices; and because it is the most effective building system at housing problem. It will be economic to decrease the failures at production and assembly; and it will help the construction get shorter. The production will be more sufficient. In order to decrease the number of failures made, first of all it is necessary to find out what these failures are; and then to find solutions to them. The best solution to the housing problem is construction with panel systems, because it is quick, easy, effective and economic. Therefore, in this study, the failures made at production, design and construction of prefabricated systems and especially of panel systems are examined. In the first chapter, definitions of“industrialised building”and“failure”are given. The effects which force the industrialisation of building production and which force industrialised building are examined and industrialised building systems are described. In the second chapter, reinforced concrete prefabricated systems and“panel systems”are described.In the third chapter, the failures made at building production with panel systems are discussed and solutions are provided in order to prevent these failures. These failures are made at design, production, handling and assembly of elements/components and buildings. In the conclusion, the results provided from the chapters above are gathered together.