Erektil disfonksiyonu olan hastalarda penil doppler ultrasonografi ve shear wave elastografi değerlerinin korelasyonu
Patients with erectile dysfunction penile doppler ultrasonografy and shear wave elastography correlation of values
  1. Tez No: 837996
  2. Yazar: SERCAN MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Erektil disfonksiyon (ED) dünya çapında erkekler arasındaki en yaygın cinsel problemlerden birisidir. Yaş ile birilikte görülme sıklığı artmaktadır. Tatmin edici cinsel performans için yeterli ereksiyonu elde edememek olarak tanımlanan erektil disfonksiyon (ED), etiyolojiye göre 3 kategoriye psikolojik, organik ve karışık nedenler olarak ayrılır. Organik etiyolojiye sahip hastalar, erektil disfonksiyon (ED) vakalarının yaklaşık %80'ini oluşturmaktadır. ED yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyen psikolojik olarak ciddi etkilere neden olan cinsel bir sağlık problemidir. Bu yüzden tanısı önemlidir. Erektil disfonksiyon hastalarının tanısında, penil renkli Doppler ultrasonografi (PDU), intrakavernosal (IC) papaverin enjeksiyonu ile kombine edildiğinde penisin hemodinamik parametrelerini nicel olarak değerlendirebilen invaziv bir yöntemdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı tanı yöntemleri klinik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Shear wave elastography (SWE) ise son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanan yeni yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada korpus kavernosum (KK) SWE değerlerinin ED subtiplerindeki (venöz, arteriyel) değişimi, erectil hardness score (EHS), yaş ve Doppler USG (Ultrasonografi) değerleri ile arasındaki arasındaki ilişkiyi, bu parametreler arasındaki değişim trendini analiz etmek ve ilgili tepe sistolik hız (PSV) değerine karşılık gelebilecek SWE değerlerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya haftada en aza bir kez düzenli heteroseksüel aktiviteye sahip en az 6 aydır ED öyküsü olan 37-77 yaş arası 48 ED hastası ve 7 kontrol olgusu katılmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki olguların hiçbirisinde penil travma, operasyon öyküsü, Peyroni's hastalığı ve konjenital penil deformite bulunmamaktaydı. Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında hastanemiz üroloji kliniğine başvuran ED hastalarına eş zamanlı olarak PDU ve ardından SWE incelemeleri yapıldı. 6-15 MHz band genişliğindeki lineer prob, Toshiba Aplio 500 (Tokyo, Japonya) cihazı yardımıyla ultrasonografik incelemeler için kullanıldı. Olgulardan supin pozisyonunda yatarken tek eliyle glans penisden tutup, penisin dorsal yüzünü karın ön duvarına doğru yaslayıp sabit tutması istendi. Ardından PDU ve SWE ölçümleri her iki korpus kavernosuma penoskrotal bileşke düzeyinden, flask durumda ve IC Alprostadil E1 (prostalandin E1, Taide Co., Beijing, China) enjeksiyonundan sonra 5. 10. ve 15. dakikalarda yapıldı. Ölçümler aynı araştırmacı tarafından 3 kez yapılıp ortalaması alındı. İnceleme sonrasında hastaların erectil hardness score (EHS) gradeleri not edildi. Sonuç olarak bu çalışmada korpus kavernosum ortalama SWE değerinin ereksiyon sırasındaki penil arterial kan akımını yansıtabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction (ED) is one of the most common problems among men worldwide. The global prevalence of ED is increase rapidly due to population aging. Erectile dysfunction (ED), defined as the persistent inability to attain and/or maintain erection sufficient for satisfactory sexual performance, can be divided into 3 categories according to the etiology: psychological, organic, and mixed . Among ED patients with organic etiology, approximately 80% of cases can be attributed to vasculer factors owing to the particular vascular network of penis. Peniler Doppler ultrasonography (PDU) test can quantitatively assess the penile hemodynamic parameters in greater detail, which should be combined with the intracavernosal injection (ICI) of vasoactive agents to induce penile erection. With the development of the technology, new methods are applied for clinical diagnoses. Shear wave elastography (SWE), a novel ultrasonography method, is increasingly used for diagnosing the ED. The present study aimed to explore the relationship between PDU parameters and SWE values in ED patients and to analyze the change trend between the peak systolic velocity (PSV) and SWE. We also sought to determine the most appropriate cut-off value of SWE for related PSV. This prospective study included 48 patients and 7 controls, aged 37-77 years with regular heterosexual activity (at least once a week); with a history of ED for at least 6 months. The patients were excluded if they met any of the a history of penile trauma or operation, Peyronie's disease and penile congenital deformity . Between November 2022 and February 2023 ,the clinical data of patients with ED as their primary complaint at our Hospital of the urology department, PDU and SWE were performed for every patient simultaneously. Ultrasonographic examinations were performed using Toshiba Aplio 500 6-13 MHz (Tokyo, Japan) band-wide linear probe. We guide every patient to hold the glans penis one hand to keep the dorsal penis tightly contacting the abdominal wall while the subjects were lying on supine position. Then, we performed PDU and SWE measurements from penoscrotal junction formally in the flaccid state and 5, 10 and 15 min after ICI of Papaverin. All measurements were performed by the same operator three times and average calculated. The penil tumesans grading values of the patients were noted after all procedures. In conclusion, we demonstrated that quantitative measurement of SWE values in corpus cavernosum (CC) could reflect the penile artery blood supply during PDU examination.