Erkek ratlarda kimyasal kastrasyon amacı ile vazelin ve %30'luk asetilsalisilik asit + vazelin karışımının intratestiküler kullanımı uygulamasının ve etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the application and effects of intratesticular use of vaseline and acethylsalicylic acid 30% + vaseline for chemical castration in male rats
- Tez No: 837997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER TAYER İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyanın önemli sorunlarından biri sokak hayvanlarıdır. Bu soruna çözüm olarak kastrasyon uygulaması öngörülmektedir. Kastrasyonun pratik, ekonomik, insancıl ve komplikasyonsuz olması temel kritedir. Bu amaçla kimyasal kastrasyon ön plana çıkmıştır. Kimyasal kastrasyon için birçok çalışma yapılmasına rağmen arayışlar halen devam etmektedir. Bu sebeplerle bu çalışmada; erkek ratlarda kimyasal kastrasyon amacı ile vazelin ve %30'luk asetilsalisilik asit + vazelin karışımının intratestiküler kullanımı uygulamasının ve etkilerinin değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Bu çalışmada 28 adet erkek albino wistar rat kullanılmıştır. Ratlar yedişerli 4 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar kontrol, sham, vazelin, vazelin + %30 salisilik asit karışımı şeklinde ayrılmıştır. İşlem öncesi ve sonrasında, tüm gruplar aynı labaratuvar ortamında, aynı şartlarda bakılmış, aynı uygulamalara tabi tutulmuşlardır. İntratestiküler uygulamanın etkisini belirlemek için kontrol grubuna (K) intratestiküler uygulama yapılmadı. Sham grubuna (S) 1ml serum fizyolojik, vazelin grubuna (V) 1 ml vazelin, vazelin + asetil salisilik grubuna da (V+ASA) 1ml vazeline %30 asetil salisilik asit karışımı İntratestikuler yolla enjekte edildi. İşlemler sürecinde K grubunda herhangi bir sorun yaşanmadı. S, V ve V+ASA grubunda işlemi takiben birinci günde, klinik olarak; testiste yangı, şişlik, skrotumda renk değişikliği ve nekroz gibi klinik belirtiler görüldü. V ve V+ASA grubunda bu belirtilere ilave olarak intratestiküler çeşitli boyutlarda vazelin kistleri tespit edildi. Nohut büyüklüğündeki vazelin kisti olan üç olguda ise fistülleşme gözlendi. Klinik belirtiler bir hafta içinde ortadan kalktı. Yapılan biyokimyasal analizlerde Serum FSH ve LH seviyelerindeki gruplar arasındaki değişikliklerde istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmadığı (P>0, 05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of the world is stray animals. Castration application is envisaged as a solution to this problem. The basic criterion is that castration is practical, economical, humane and uncomplicated. For this purpose, chemical castration has come to the fore. Although many studies have been carried out for chemical castration, the search continues. Thus; this study was aimed to evaluate the application and effects of intratesticular use of vaseline and 30% acetylsalicylic acid + vaseline mixture for chemical castration in male rats. 28 male albino Wistar rats were used in this study. Rats were divided into 4 groups of ten. These groups were divided as control, sham, vaseline, vaseline + 30% salicylic acid mixture. Before and after the procedure, all groups were examined in the same laboratory environment, under the same conditions, and subjected to the same applications. To determine the effect of intratesticular application; the control group (K) had no injection, Sham group (S) was injected with 1ml saline, vaseline group (V) injected with 1 ml vaseline, and vaseline + acetylsalicylic group (V+ASA) injected with 1 ml vaseline 30% acetylsalicylic acid mixture. No problem observed in group (K) during the experiment. While, in the S, V and V+ASA group, on the first day clinical symptoms such as testicular inflammation, swelling, discoloration of the skrotum and necrosis were observed. In addition to these symptoms intratesticular vaseline cysts of various sizes were detected in the V and V+ASA groups. Fistulization was observed in three cases with chickpea-sized vaseline cysts. In the biochemical analyzes, it was determined that serum FSH and LH levels did not differ statistically between all groups (P>0.05).