Yaşlı diyabetli hastalarda akılcı ilaç kullanımı farkındalığının uygunsuz nsaii kullanımına etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of awareness of rational medication use on inappropriate use of nsai in elderly diabetic patients
  1. Tez No: 838045
  2. Yazar: BURTAÇ SÜMENGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada; yaşlı diyabetli hastalarda akılcı ilaç kullanımı (AİK) farkındalığının uygunsuz non-steroidal antiinflamatuvar ilaç (NSAİİ) kullanımına etkisini incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 27.04.2023 - 25.07.2023 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri, bilinen Tip 2 Diyabet tanısı olan ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan gönüllüler ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Hasta Bilgi Formu, Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği (AİKÖ) ve TIME-to-STOP Kriterleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; it was aimed to examine the effect of rational drug use (RDU) awareness on inappropriate non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) use in elderly diabetic patients. Materials and Methods: This study was planned as a single-center, prospective, descriptive, and correlation-seeking study. It was carried out with volunteers aged 65 and over, who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 27.04.2023 and 25.07.2023, with a known diagnosis of Type 2 Diabetes and who met the inclusion criteria for the study. Patient Information Form, Rational Drug Use Scale (RDUS) and TIME-to-STOP Criteria were used to obtain the data.