Gebeliğinde hipertansif bozukluk tanısı alan gebelerde diurnal ritmin umbilikal arter doppler üzerine etkisi
The effect of diurnal rhythm on umbilical artery doppler in pregnancy diagnosed hypertensive disorder in pregnancy
- Tez No: 838212
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Gebeliğin hipertansif bozuklukları maternal ve perinatal morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenini oluşturmaktadır. Doppler ultrasonografi, gebelikte oluşabilecek komplikasyonların daha erken tespit edilmesine imkan sağlamaktadır. Bu çalışmada, gebeliğin hipertansif bozukluğu tanısı alan gebelerde ölçülen umbilikal arter doppler değerlerinin, diurnal ritme göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, çalışma grubu olarak gebeliğin hipertansif bozukluğu tanısı alan 60 gebe, ve kontrol grubu olarak fetal anomaliye sahip olmayan, tekil gebeliği olan ve normotansif 60 gebe olmak üzere toplam 120 gebe dahil edildi. Gebelerin umbilikal arter doppler değerleri Sabah 8:00-10:00 ile akşam 20:00-22:00 saatleri arasında fetüse yakın ve plasentaya yakın olmak üzere iki ölçüm ile değerlendirildi. S/D (Systolic-diastolic ratio),PI (Pulsatility Index) ve RI (Resistivity Index) değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hypertensive disorders of pregnancy constitute an important cause of maternal and perinatal morbidity and mortality. Doppler ultrasonography allows for earlier detection of complications that may occur during pregnancy. In this study, it was aimed to investigate whether the hypertensive disorder of pregnancy and the umbilical artery doppler values measured in pregnancy differ according to the diurnal rhythm. Materials and Methods: A total of 120 pregnant women, 60 of whom were diagnosed with hypertensive disorder of pregnancy as the study group, and 60 pregnant women who did not have fetal anomaly, had singleton pregnancy and were normotensive, were included in our study. Umbilical artery Doppler values of the pregnant women were evaluated between 8:00-10:00 in the morning and 20:00-22:00 in the evening with two measurements close to the fetus and close to the placenta. S/D (Systolic-diastolic ratio), PI (Pulsatility Index) and RI (Resistivity Index) values were measured.