Primer baş ağrısı ile gelen çocuk hastalarda uyku kalitesi ve kronobiyolojik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and chronobiological features in children patients presenting with primary headache
- Tez No: 838213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KONUŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Uyku kalitesi, uyku bozuklukları ve kronotipik özellikler primer baş ağrısı sıklığını, şiddetini ve tedavi cevabını etkileyebilmektedir. Çalışmamızda Çocuk Nöroloji Polikliniğine başvuran 6-18 yaş grubu primer baş ağrısı nedeniyle izlenen hastaların sosyodemografik özelliklerini, uyku bozukluklarını, yaşam kalitesini, depresyon durumunu ve kronotipik özelliklerini değerlendirdik. Bu kesitsel çalışmada, kronobiyolojik özelliklerin ve uyku bozukluklarının baş ağrısı ile başvuran çocuklar üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji polikliniğine baş ağrısı şikayeti ile başvuran, ICHD-III tanı kriterlerine göre primer baş ağrısı tanısı alan 50 hasta ile baş ağrısı ve kronik hastalığı olmayan 50 sağlıklı çocuk alındı. Çalışma için gerekli onamlar alındı. Çalışmada, klinisyen tarafından Sosyodemografik Bilgi Formu ve Hastalık Değerlendirme Formu dolduruldu. Çalışmaya katılanlar Çocuklar için Uyku Bozuklukları Ölçeği, Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi, Çocuklar için Depresyon Ölçeği, Çocuklar için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği Anketi doldurdu. Bu araştırma vaka-kontrol tipi karşılaştırmalı ve kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Bulgular: Baş ağrısı olan çocukların uyku bozuklukları ölçeklerinden; uykuyu başlatma ve sürdürme bozuklukları alt ölçek puanı, uykuda solunum bozuklukları alt ölçek puanı, uyku uyanıklık geçişi bozuklukları alt ölçek puanı, aşırı uykululuk bozuklukları alt ölçek puanı ve toplam puanları, baş ağrısı olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05). Hasta grubunda ÇYKÖ toplam puanı ortalaması 60,5±17,0, 14 kontrol grubunda ise 79,8±13,2 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sleep quality, sleep disorders and chronotypic characteristics may affect the frequency, severity and treatment response of primary headache. In our study, we evaluated the sociodemographic characteristics, sleep disorders, quality of life, depression status and chronotypic characteristics of patients aged 6-18 years admitted to the Child Neurology Outpatient Clinic with primary headache. In this cross-sectional study, we aimed to examine the effect of chronobiological characteristics and sleep disorders on children presenting with headache. Materials and Methods: Fifty patients with primary headache diagnosed according to ICHD-III diagnostic criteria and 50 healthy children without headache and chronic disease who presented to the Pediatric Neurology outpatient clinic of Ankara Etlik City Hospital were included in the study. Necessary consents were obtained from the patients and their family for the study. In the study, Sociodemographic Information Form and Disease Evaluation Form were filled by the clinician. The participants filled Sleep Disorders Scale for Children, Childhood Chronotype Questionnaire, Depression Scale for Children, State-Trait Anxiety Inventory for Children, and Quality of Life Scale Questionnaire for Children. This study was designed as a case-control type comparative and cross-sectional study. Results: The sleep initiation and maintenance disorders subscale score, sleep breathing disorders subscale score, sleep-wake transition disorders subscale score, excessive sleepiness disorders subscale score and total scores of sleep disorder scale children with headache were significantly higher than those without headache (p0.05). The mean total score of the CQAS was 60.5±17.0 in the patient group and 79.8±13.2 in the control group.