Mardin Müzesi'nde bulunan Assur dönemine ait bir grup silindir mühür
A group of cylinder seals from the Assyrian period found in the Mardin Museum
  1. Tez No: 838220
  2. Yazar: MERVE ERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KAÇMAZ LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mühürler, insan hayatına getirdiği yeni bir solukla beraber Neolitik Çağa daha güzel bir anlam katmıştır. Ön Asya'nın bereketli topraklarında doğan bu mühürler, giderek güç ve güvenirliliğin simgesi haline gelmiştir. Başta Mezopotamya ve Anadolu olmak üzere Ön Asya toplumlarında daha fazla kullanılan mühürler, çeşitlilik açısından da zenginleştirilmiştir. Anadolu'da damga mühürler hâkimken, Mezopotamya' da silindir mühür hâkim olmuştur. Assur Ticaret Kolonileri sayesinde silindir mühürler, Anadolu'ya taşınarak bölgedeki halklar kendilerine has bir şekilde bu mühürleri biçimlendirmişlerdir. Mardin Arkeoloji Müzesi'ne satın alma yoluyla gelen silindir mühürler üzerinde yapılan bu çalışmada mühürlerin dönemi tespit edilip döneminin diğer mühürleriyle karşılaştırmalar yapılarak eserlerin kataloğu oluşturulmuş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. İncelenen mühür form açısından silindir mühürler olup sahne bakımından farklı konular işlenmiştir. Her mühürde betimlenen sahnelerin ve motiflerin ikonografik analizleri yapılıp, diğer yayınlardaki eserlerle de karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca mühürlerin malzemesinin arkeometrik analizleri de XRF cihazı kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez kapsamı içerisinde değerlendirmiş olduğumuz silindir mühürlerin tarihsel dönem açısında Erhanedanlar Döneminden Geç Assur Dönemine kadar geniş bir dönemi kapsadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seals brought a new breath of fresh air to human life and added a more beautiful meaning to the Neolithic Age. Born in the fertile lands of Asia Minor, these seals gradually became a symbol of power and reliability. The seals, which were used more in Mesopotamia and Anatolia in particular, were also enriched in terms of diversity. While stamp seals were dominant in Anatolia, cylinder seals were dominant in Mesopotamia. Thanks to the Assyrian Trade Colonies, cylinder seals were carried to Anatolia and the peoples in the region shaped them in a unique way. While king/queen and public seals were common in Hittite seals, Urartian seals were influenced by Mesopotamia, Northern Syria and Anatolian seal art, and unique designs were added to the seal art. The Babylonian seals are similar to the Assyrian seal art, but with more fine workmanship. In this study on the cylindrical seals purchased by the Mardin Archaeological Museum, a catalogue of the material was created and evaluated. All of the seal forms analysed are cylinder seals with different subjects in terms of scenes. Iconographic analyses of the scenes and motifs depicted on each seal were made and compared with other publications. The seals in our possession cover a wide range of periods from the Erhanedan Period to the Late Assyrian Period.