Bilgisayarlı tomografi kılavuzluğunda yapılan transtorasik akciğer kitle biyopsilerinde salin veya otolog kan yaması ile trakt embolizasyonunun pnömotoraks üzerine etkisi
Effect of tract embolization with saline or autological blood patch on pneumothorax in computed tomography guided transthoracic lung biopsy
  1. Tez No: 838219
  2. Yazar: ERDİ TANGOBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM BİRGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada, koaksiyel iğne kullanılarak BT kılavuzluğunda gerçekleştirilen PTTAB işlemlerinde; iğne traktına otolog kan uygulanan, salin uygulanan ve herhangi bir teknik uygulanmayan hastalarda mevcut tekniklerin PTX oranları üzerine etkileri ile birbirlerine karşı avantaj-dezavantajlarını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2021 ile Ekim 2022 ve Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde Ekim 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında, BT eşliğinde, akciğer parankimi geçilerek ve koaksiyel iğne kullanılarak gerçekleştirilen 185 biyopsi işlemi retrospektif olarak tarandı. PTX ve kateter ile drenaj gereken PTX oranları değerlendirilerek PTX ile ilişkili risk faktörlerinin analizi amacıyla hastaların demografik verileri, işlem pozisyonu, plevra cilt ve plevra lezyon mesafeleri, lezyon boyutları, Goddard amfizem skoru, uygulanan salin veya otolog kan miktarları ile enjeksiyon sonrası iğne traktında oluşan buzlu cam alanının kalınlığı incelendi. Goddard skorlarının ve trakt kalınlığı değerlerinin PTX'i öngörme performansı ROC eğrisi altında kalan alan ile değerlendirildi. En iyi kesim (cut-off) değeri Youden's indeks kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmada toplam PTX oranı %25,9 iken kateter drenajı gerektiren PTX oranı %4,3 olarak saptandı. Salin ve otolog kan yaması gruplarının PTX oranları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olarak tespit edildi (sırasıyla: %17,6 vs %20,3 vs %44,2; p=0,002). Kateter ile drenaj gerektiren PTX oranları salin grubunda %2,7, otolog kan grubunda %3,4 ve kontrol grubunda %7,7 olup aradaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Otolog kan grubu ile salin grubu kendi aralarında karşılaştırıldığında PTX ve kateter ile drenaj gerektiren PTX oranları açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Salin veya otolog kan enjeksiyonu sonrası oluşan trakt kalınlığının 12 mm ve üstünde olmasının PTX gelişimi açısından koruyucu olduğu saptandı (p=0,003). Multivaryant regresyon analizinde hastaların Goddard skorunun 2'den büyük olmasının PTX riskini 2,3 kat artırdığı bulundu (p=0,028). Ayrıca PTX riskinin, kontrol grubuna kıyasla otolog kan grubunda 3,4 kat, salin grubunda ise 3,9 kat azaldığı görüldü. Sonuç: Koaksiyel sistem ile yapılan biyopsilerde, iğne traktına otolog kan veya salin uygulanması PTX riskini en aza indirme konusunda etkin yöntemlerdir. Otolog kan yaması tekniğinin hastadan kan alma gerekliliği, işlem öncesi hazırlık gibi dezavantajları olması ve salin tekniğinin benzer etkinlik ile daha kolay uygulanma gibi avantajları nedeniyle, salinin otolog kan yaması yerine güvenle kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the efficacy of two distinct techniques, namely autologous blood patch and saline sealing, in the prevention of pneumothorax (PTX) during CT-guided lung biopsies performed with a coaxial needle. This investigation sought to delineate the relative advantages and disadvantages of these methods. Materials and Methods: We conducted an analysis of 185 CT-guided lung biopsies retrospectively, in which aerated lung tissue was traversed using a coaxial system. The procedures took place between January 2021 and October 2022 at Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and between October 2022 and May 2023 at Ankara Etlik City Hospital. Our evaluation encompassed the rates of PTX occurrence and the necessity for catheter drainage. Various variables were considered as potential risk factors for PTX, including patient demographics, procedural positioning, distances between the pleura and skin and pleura and lesion, lesion size, Goddard emphysema score, volume of saline or autologous blood applied, and the thickness of ground glass density along the needle tract. We analyzed the area under the ROC curve to predict PTX for Goddard scores and tract thickness, determining the cut-off value through Youden's index. Results: The overall PTX rate was 25.9%, with 4.3% of cases necessitating catheter drainage. Notably, the PTX rates were statistically lower in the autologous blood patch and saline groups compared to the control group (17.6%, 20.3% and 44.2%, respectively; p=0.002). However, the rates of PTX requiring catheter drainage were 2.7% in the saline group, 3.4% in the autologous blood group, and 7.7% in the control group, and these differences were not statistically significant (p>0.05). When comparing the autologous blood patch group and the saline group, no significant difference was observed in the rates of PTX and PTX requiring catheter drainage. It was established that a tract thickness of ≥12 mm following saline or autologous blood injection served as a protective factor against PTX (p=0.003). Furthermore, in a multivariate regression analysis, a Goddard score exceeding 2 was associated with a 2.3-fold increased risk of PTX (p=0.028). Additionally, the risk of PTX was found to decrease by 3.4 times in the autologous blood patch group and 3.9 times in the saline group when compared to the control group. Conclusion: Both autologous blood patch and saline injections into the needle tract are effective strategies for reducing the incidence of PTX during lung biopsies performed with a coaxial system. We propose that saline can be safely used as an alternative to autologous blood patch due to the latter's disadvantages, including the requirement for blood collection from the patient and pre-procedural preparation, while the saline technique offers the advantage of easier application with similar efficacy.