Castelli risk indeksi I-II ve aterojenik katsayı gibi yeni aterojenik lipid indekslerinin ciddi koroner arter darlığı olan hastalarda koroner kollateral gelişimini ön gördürücü değeri
Predictive value of new atherogenic lipid indices, such as castelli risk index I-II and atherogenic coefficient, for coronary collateral development in patients with severe coronary artery stenosis
  1. Tez No: 838245
  2. Yazar: MEHMET KUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TÜRKER DUYULER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Ciddi koroner arter darlığı olan hastalarda koroner kollateral dolaşımı değerlendirmek için Rentrop sınıflandırması kullanılmaktadır. Çalışmamızda Castelli Risk İndeksi I-II ve aterojenik katsayı gibi yeni aterojenik lipid indekslerinin ciddi koroner arter darlığı olan hastalarda koroner kollateral gelişimini ön gördürücü değeri olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, Ekim 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında koroner anjiyografi yapılan ciddi koroner arter darlığı olan 90 hasta alındı. Çalışmamızda kullanılan yeni aterojenik lipid indekslerinden birisi olan Castelli risk indeksi I, total kolesterol/HDL şeklinde hesaplandı. Castelli risk indeksi II, LDL/HDL şeklinde hesaplandı. Aterojenik katsayı ise (Total kolesterol – HDL) /HDL şeklinde hesaplandı. Rentrop sınıflandırmasına göre evre 0 ve evre 1 kötü koroner kollateral gelişen grup, evre 2 ve evre 3 ise iyi koroner kollateral gelişen grup olarak ayrıldı. Bulgular: Çalışmamızda iyi kollateral gelişim grubunda 47 hasta, kötü kollateral gelişim grubunda 43 hasta yer aldı. Klinik özeliklerden miyokard enfarktüsü öyküsü ve kalp yetersizliği öyküsü, iyi kollateral gelişim grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0.004 ve p=0.008). Gruplar arasında diğer klinik özelliklerinin karşılaştırılmasında, laboratuvar bulgularının karşılaştırılmasında ve hastaların kullandıkları ilaçların karşılaştırılmasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Ekokardiyografi bulgularından diyastolik çap, asendan aorta çapı ve interventriküler septum kalınlığı, iyi kollateral gelişim grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0.027, p=0.001 ve p=0.023).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The Rentrop classification is used to evaluate coronary collateral circulation in patients with severe coronary artery stenosis. Our study aimed to determine whether new atherogenic lipid indices such as Castelli Risk Index I-II and atherogenic coefficient have predictive value for coronary collateral development in patients with severe coronary artery stenosis. Materials and Methods: 90 patients with severe coronary artery stenosis who met the inclusion criteria for the study and underwent coronary angiography between October 2021 and May 2022 were included. Castelli risk index I, one of the new atherogenic lipid indices used in our study, was calculated as total cholesterol/HDL. Castelli risk index II was calculated as LDL/HDL. The atherogenic coefficient was calculated as (Total cholesterol – HDL) /HDL. According to Rentrop classification, patients divided into two groups; grade 0 and grade 1 as poor collateral development, grade 2 and grade 3 as good collateral development. Results: In our study, there were 47 patients in the good collateral development group and 43 patients in the poor collateral development group. Among the clinical characteristics, history of myocardial infarction and heart failure were found to be significantly higher in the good collateral development group (p = 0.004 and p = 0.008, respectively). No statistically significant difference was detected when comparing other clinical features, laboratory findings, and medications used by the patients between the groups. Among the echocardiography findings, diastolic diameter, ascending aorta diameter and interventricular septum thickness were found to be significantly higher in the good collateral development group (p = 0.027, p = 0.001 and p = 0.023, respectively).