Menisküs lezyonu olan hastalarda ağrı, denge, fonksiyonel performans ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of pain, balance, functional performance and quality of life in patients with meniscus lesions
- Tez No: 838310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HOŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, menisküs yırtıklarının ağrı, denge fonksiyonel performans ve yaşam kalitesine etkilerini belirlemektir. Çalışmaya menisküs yırtığı olan 35 kişi, kontrol grubuna ise sağlıklı 35 kişi dahil edilmiştir. Eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile, kas kuvvet ölçümü manuel kas testi ile yapıldı. Ağrı, postüral kontrol, düşme riski, denge, fonksiyonel performans ve yaşam kalitesi değerlendirmeleri için sırasıyla; Vizüel Analog Skala (VAS), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), 5 Kere Otur Kalk Testi (5KOKT), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ve Western Ontario Menisküs Değerlendirme Aracı (WOMET) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the impact of meniscal tears on pain, balance, functional performance, and quality of life. 35 participants with meniscal tears and 35 healthy people were included in the study. Range of motion (ROM) with goniometer, muscle strength with manual muscle test were measured. To evalmate pain, postural control, fall risk, balance, functional performance, and quality of life; the Visual Analogue Scale (VAS), Berg Balance Scale (BBS), 5 Times Sit to Stand Test (5CCT), Timed Up and Go Test (TUG), and Western Ontario Meniscus Evaluation Tool (WOMET) were used respectively.