Dejeneratif menisküs lezyonu olan hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin (PEMT) klinik etkinliği: Çift kör randomize sham kontrollü çalışma
Clinical effectiveness of pulsed electromagnetic field therapy (PEMT) in patients with degenerative meniscal lesions: A double-blind randomized sham-controlled study
- Tez No: 1014092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dejeneratif menisküs lezyonu olan hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin (PEMT) ağrı, fonksiyonellik, aktivite düzeyi, izokinetik kas gücü, denge ve yaşam kalitesi üzerindeki erken ve geç dönem etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, dejeneratif menisküs lezyonu tanısı alan 80 hastada çift kör, randomize, sham kontrollü olarak planlandı. Hastalar PEMT ve SHAM PEMT olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da toplam 20 seanslık standart egzersiz programı uygulanırken, PEMT grubuna buna ek olarak pulse elektromanyetik alan tedavisi, SHAM grubuna ise cihazın aktif olmadığı plasebo uygulama yapıldı. Hastalar tedavi öncesi (T0), tedavi sonrası (T1) ve 6. ay (T2) olmak üzere üç zaman noktasında değerlendirildi. Değerlendirmelerde klinik muayene kapsamında Apley kompresyon testi ve McMurray testi uygulanmış; ayrıca aktif ve pasif eklem hareket açıklığı ölçümleri yapılmıştır. Ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonel durum için Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS), Western Ontario Menisküs Değerlendirme Anketi (WOMET) ve Lysholm Diz Skoru, aktivite düzeyi için Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği, kas gücü için izokinetik ölçümler, denge için Y denge testi ve yaşam kalitesi için Short Form-36 (SF-36) kullanılmıştır. Bulgular: Her iki grupta da tedavi sonrası ve takip değerlendirmelerinde ağrı, fonksiyonel durum, aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, denge ve kas performansı ile ilişkili parametrelerde iyileşme gözlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise PEMT grubunda SHAM grubuna kıyasla klinik ve fonksiyonel parametrelerde daha belirgin ve sürdürülebilir iyileşmeler saptanmıştır. Sonuç: PEMT tedavisinin, dejeneratif menisküs lezyonu olan hastalarda klinik iyileşmeye katkı sağlayabildiği ve konservatif tedaviye eklenebilecek güvenli bir yöntem olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, optimal tedavi parametrelerinin belirlenmesi ve uzun dönem etkinliğin ortaya konulması için daha geniş örneklemli ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the short- and long-term effects of pulsed electromagnetic field therapy (PEMT) on pain, functional status, activity level, isokinetic muscle strength, balance, and quality of life in patients with degenerative meniscal lesions. Materials and Methods: This study was designed as a double-blind, randomized, sham-controlled trial including 80 patients diagnosed with degenerative meniscal lesions. Participants were randomly assigned to either the PEMT group or the sham group. A standardized exercise program consisting of 20 sessions was applied to all participants. In addition, the PEMT group received pulsed electromagnetic field therapy according to the predetermined protocol, while the sham group received placebo treatment with an inactive device. Patients were evaluated at baseline (T0), post-treatment (T1), and at the 6-month follow-up (T2). Clinical evaluation included Apley compression and McMurray tests, as well as active and passive range of motion assessments. Pain was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS). Functional status was assessed with the Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), Western Ontario Meniscal Evaluation Tool (WOMET), and Lysholm Knee Score. Activity level was evaluated using the Tegner Activity Scale. Isokinetic muscle strength, dynamic balance (Y-Balance Test), and quality of life (Short Form-36) were also assessed. Results: Both groups demonstrated improvements in pain, functional status, activity level, quality of life, balance, and muscle performance following treatment and at follow-up. Between-group comparisons showed that the PEMT group achieved more pronounced and sustained improvements in clinical and functional outcomes compared to the sham group. Conclusions: PEMT appears to contribute to clinical improvement in patients with degenerative meniscal lesions and may be considered a safe and effective adjunct to conservative treatment. Further studies with larger sample sizes and longer follow-up periods are needed to determine optimal treatment parameters and long-term efficacy.