Use of secondary effluent in irrigation
Arıtılmış atıksuyun sulamada kullanılması
  1. Tez No: 83833
  2. Yazar: FERDA ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ill ÖZET Arıtılmış atıksu sulamada kullanılacak ise bölgenin toprak yapısı, drenaj durumu, ürün deseni, yeraltı su seviyesi, tuzluluğu, kimyasal bileşimi, sudaki ağır metal ve bor konsantrasyonu incelenmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada şu konulara değinilmiştir; Atıksuyun özellikleri, toprak yapısı ve ürün seçimi, atıksuyun sulamada kullanımında önemli noktalan oluşturur. Atıksu içerisinde bulunan patojen mikroorganizmalar bu su ile sulanan bazı bitkiler için tehlike arz eder. Bu nedenle çiğyenen. bitkilerin sulanması atıksu ile yapılmamalıdır. İzmir atıksuyunun özelliğinin belirlenmesi için bazı hesaplamalar yapılmıştır. Bu değerlendirmelere göre, oluşan atıksu IH. veya IV. Sınıf su grubuna girmektedir. Ayrıca sulama suyu için önemli bazı parametreler standart değerlerin üzerindedir. Arıtılmış atıksu dört aşamalı olarak sulamada kullamlabilinir. İlk aşamada pamuğun ekildiği bölgeler sulanabilinir. Birinci aşama için gerekli olan sulama suyu ihtiyacı hesaplanmıştır. Bu aşamalar şu şekilde özetlenebilinir. I.ADIM: ilk aşamada sulanacak bölge Tuzçullu, Kaklıç, Sasalı, Ulucak, Günerli ve Süzbeyli Kasabalarını içine alan 51 km2'lik alandır. Arıtılmış atıksu ile sulamaya Bu bölgeden başlanılırsa bu aşamadaki araştırmalar diğer aşamalar için örnek olacaktır.IV II. ADIM: Bu adımda sulanacak bölge Seyrekköy, Tuzçullu, Kaklıç, Sasalı, Ulucak, Günerli ve Süzbeyli Kasabalarım içine alan 83 km2'lik alandır. İÜ. ADIM: Bu adımda sulanacak bölge Kesikköy, Seyrekköy, Tuzçullu, Kaklıç, Sasalı, Ulucak, Günerli ve Süzbeyli Kasabalarını içine alan 99 km 'lik alandır. IV. ADIM: Bu adımda sulanacak bölge Menemen Son Sahildeki tüm kasabaları içine almaktadır. Arıtılmış atıksu sulama suyu olarak bu bölgede kullanılırsa bu uygulama hakkında bilgi ve tecrübe edilinilecektir. İlk aşamada pamuk en önemli üründür. Ayrıca endüstriyel bir ürün olduğu gibi insan sağlığı üzerine direkt bir olumsuz etkisi yoktur. En uygun ürün ve sulama metodu seçilerek uygulanabilinir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When a treated wastemater effluent is used as irrigation water, soil structure, drainage condition, crop pattern, level of ground water, salinity, chemical composition, heavy metal and boron contents of effluent in the region must be examined and controled. These topics were explained in the scope of the present work; the properties of wastewater, soil structure and selection of the crop are very important points to be able to use the effluent for irrigation purpose. Pathogenic microorganisms in the treated wastewater is dangerous for the irrigation of some crops. That is why, the crops that would be consumed raw must not be irrigated. Some calculations were made about the properties of wastewater in İzmir. According to these values, it is third or fourth class water for irrigation purpose. In addition, some of the important parameters for irrigation water were found extremly high and exceed the standard value. The treated wastewater can be used in four steps. The region that is farmed for cotton should be irrigated in the first step. The need of irrigation water in the first region was calculated. These steps can be summarized as following; I. STEP: The first investigated irrigation region, which includes Tuzçullu, Kaklıç, Sasah, Ulucak., Günerli and Süzbeyli, villages, have 51 km2 surface area. If the treated wastewater is first used in this rcaglon as irrigation water, the observations obtained as a result of irrigation would be an example in order. to understand the situation for the other reagions after they are irrigated with the treated wastewater.II II. STEP: The second irrigation region, includes Seyrekköy, Tuzçullu, Kaklıç, Sasalı, Ulucak., Günerli and Süzbeyli, villages and has 83 km2 surface area. III. STEP: The third selected, which has 99 km2 surface area, irrigation region covers Kesikköy, Seyrekköy, Tuzçullu, Kaklıç, Sasalı, Ulucak, Günerli and Süzbeyli, villages. IV. STEP: The last irrigation region is the villages on the left coast of Menemen. If the effluent is used as irrigation water in the first region, the knowledge and the experiences about the use of effluent will be procured. Cotton is the most important crop in the First Step. In addition, as the cotton is an industrial crop, It does not influenc the public heath directly. Selection of the most suitable crop and irrigation method should be chosen for efficient farming.