Analysis of floods using the HEC-1 program package
Taşkınların HEC-1 paket programı ile analizi
- Tez No: 83832
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
m ÖZET Doğal ya da insan müdahalesi sonucu oluşan afetlerin en önemlilerinden biri olan taşkınların temel özelliği, insanlar için hiçbir zaman bertaraf edilemeyen, sürekli bir problem oluşturmalarıdır. Toplumlar, yüzyıllardan beri taşkın tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarından, bu ekstrem olayın kontrolü amacıyla araştırma ve mücadele faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Ancak günümüzde ulaşılan bilgi birikimine rağmen sorun çözümlenmiş değildir. Bu nedenle taşkın karakteristiklerinin tanınması ve etkin kontrol önlemlerinin geliştirilmesi açısından tutarlı ve etkili yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çerçevede, gelişmiş ülkelerde havza benzeşim modellerinden yararlanılmaya başlanmış ve geliştirilen bilgisayar modelleri taşkınlar konusunda yürütülen kontrol ve yönetim faaliyetlerinin temel aracı haline gelmiştir. Söz konusu modeller arasında en yaygın kullanıma ulaşmış olanı, AJ3.D'de Hydrologic Engineering Center (HEC) tarafından geliştirilmiş olan HEC-1 modelidir. HEC-1 yağış-akış modelinde, havzanın bir bütün (sistem) olarak tüm özellikleriyle ele alınarak, bu sistemde yer alan yapıların da (baraj, regülatör, vs) taşkınlara olan etkilerinin dikkate alınabilmesi; havzanın yapısı ve özellikleri dikkate alındığında, bunun taşkınlara karşı davranışının belirlenebilmesi; farklı mertebelerde taşkınlardan oluşan senaryoların üretilmesine imkan tanıdığından nihai planlama ve tasarım kararlarının verilmesini tutarlı biçimde yapabilmesi ve yine model kapsamında ekonomik optimizasyonun yapılması HEC-1 modelinin kullanımım yaygın hale getiren özelliklerinin başında gelmektedir. HEC-1 modeli, bu tez kapsamı içerisinde detaylı olarak ele alınmış, işleyebilirliğinin gösterilmesi açısından örnek havzalar üzerinde denenmiş ve yurdumuzda da bir uygulama teşkil etmesi açısından Müteferrik Marmara Havzası örnek alınarak çözüm yoluna gidilmiştir. Sonuçlar, tablolar ve bunun yanında grafik çizimlerle birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The basic property of the floods; one of the most important disaster that takes place with the interference of humanbeing or nature, is constantly a problem which cannot be avoided anytime. Social life continuously lasted struggling in order to control this extreme event, as they are always under threat. Unfortunately, no solution has been obtained in spite of the knowledge deposit of the 20th century. Thus, consistent and active methods are desired in order to determine the flood characteristic in the point of view improved active preventation methods. In this conjunction, basin simulation models are being used, so developed computer models became the basic tools of the control and management work, driven for the flood process. The most frequently used model in the concerned models is the HEC-1 model, developed by Hydrologic Engineering Center (HEC) in USA. To have the ability of concerning the hole basin with a single system with the effects of the structures (dams, dikes, levees,...) to the floods; determining the response of the structures and properties of the basin to the floods; the ability of determining the final plan and project decision in a consistent way as it gives the possibility to product the scenarios that consist of different flood peaks and finally the ability of arranging economical optimization in the model content. In this thesis work, HEC-1 model is studied in detail, tested on the sample basis in order to demonstrate the serviceability. In addition, to have a sample in our country, Müteferrik Marmara Basin is chosen. The conclusions are presented with the help of the tables and graphics, besides.