TBDY (2018)'e göre konsol istinat duvarı tasarımına ait bir yazılım programının geliştirilmesi
Development of a software program for cantilever retaining wall design according to TBDY (2018)
- Tez No: 838366
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Zeminlerin bulunduğu yamaçlarda, yarma ve dolgularda şev stabilitesinin sağlanması geoteknik mühendisliğinin ana konularından birisidir. Bu anlamda istinat yapıları, eğimli arazilerdeki zemini ve derin kazılarda yan duvarları tutmak için inşa edilmektedir. Doğru mühendislik hizmeti ile inşa edilmeyen istinat yapılarından kaynaklanan güvensiz durumlar ülkemizde can ve mal kaybına neden olmaktadır. TBDY (2018) ile AFAD tarafından hazırlanan Türkiye Deprem Tehlikesi Haritası verileri istinat yapılarının tasarım hesaplarında değişikliklere neden olmuştur. Deprem bölgelerinde kullanılan tasarım ivme katsayılarında yeni yönetmelik sonrasında artış gözlenmiş ve bu artışların da deprem etkisi altındaki istinat yapılarına etki eden yanal basınçlarda ciddi artışlar oluşturduğu belirlenmiştir. Yeni yönetmelik ile birlikte hesaplamalar daha karmaşık bir yapıya dönüştüğünden el ile yapılan hesaplamalar sonucunda hatalı sonuçlara ulaşmak daha olası hale gelmiştir. Bu sebeple bu tez kapsamında TBDY (2018) referans alınarak konsol tipi istinat yapılarının statik ve dinamik etkiler altındaki davranışları, bu etkiler altında yapıda oluşacak kuvvetler ve yapılması gereken tahkikler, Microsoft Visual Studio üzerinden C programlama dili kullanılarak hazırlanan bir hesap programı ile ele alınmıştır. Hazırlanan bu program ile konsol tipi istinat duvarlarının tasarım hesaplarının daha kısa sürede ve doğru biçimde yapılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Providing slope stability in slopes, cut and fills where soils is present is one of the main subjects of geotechnical engineering. In this sense, retaining structures are constructed to hold the ground on sloping lands and side walls in deep excavations. Unsafe conditions caused by retaining structures that are not built with the correct engineering service cause loss of life and property in our country. Turkey Building Earthquake Regulations (2018) and Turkey Earthquake Hazard Map prepared by the Disaster and Emergency Management Presidency have led to changes in the design calculations of retaining structures. After the new regulation, an increase in the design acceleration coefficients used in earthquake zones was observed and it was determined that these increases caused serious increases in the lateral pressures acting on retaining structures under earthquake effect. As calculations have become more complex with the new regulation, it has become more possible to reach erroneous results as a result of manual calculations. Therefore, within the scope of this thesis, the behavior of cantilever retaining structures under static and dynamic effects with reference to the Turkish Building Earthquake Regulations (2018), the forces that will occur in the structure under these effects and the analysis to be performed are handled with a calculation program prepared using the C programming via Microsoft Visual Studio. With this programme, it is aimed to perform the design calculations of cantilever retaining walls in a shorter time and accurately.