Comparison of match-play characteristics of junior and professional tennis players
Genç ve profesyonel tenis oyuncularının maç aktivitelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 838403
  2. Yazar: İSMET TARIK ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Sportif Performans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, genç ve profesyonel tenis oyuncularının toprak, çim ve beton kortlardaki maç aktivitelerini karşılaştırmaktı. Müsabaka kategorisi ve cinsiyet farklılıklarına göre yüzeyle ilgili farklar da araştırıldı. 2022 Fransa Açık, Wimbledon ve Amerika Açık Turnuvalarında ilk tur tekler ana tablolarında mücadele eden ve maçları kazanan oyuncuların maç aktiviteleri resmi internet sayfalarından elde edildi. 288 erkek ve 288 kadın tenis oyuncusunun mücadele ettiği toplam 576 maç (genç = 192, profesyonel = 384) analiz edildi. Araştırmanın sonuçları, profesyonel oyuncuların kort yüzeylerinin her birinde genç oyunculara göre anlamlı olarak daha yüksek ortalama set süresi ve set başına ace sergilediklerini gösterdi. Genç erkek oyuncuların çim ve beton kortlarda kazandıkları servis karşılama puanları, profesyonellere göre anlamlı olarak fazla bulundu. Kadın oyuncuların, çim sahada kazanılan ilk servis puanları ve kazanılan toplam puanlarının genç kızlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu gözlemlendi. Her kategori için yüzey etkisi analiz edildiğinde, profesyonel erkeklerde kazanılan ilk servis puanı, set başına ace ve set başına çift hata değişkenlerinin çim ve beton kortlarda toprak korta kıyasla anlamlı olarak daha yüksek olduğu gözlendi. Bununla birlikte, kadınlar tüm kortlarda erkeklere göre set başına anlamlı olarak daha yüksek basit hata sergiledi. Bu bulgular, sporcuların performansını artırmak amacıyla daha iyi antrenman programları ve uyarlanmış maç stratejileri oluşturmak için antrenörlere ve sporculara bir kılavuz olabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare the match-play characteristics of junior and professional tennis players on clay, grass, and hard courts. Surface-related variations according to competitive level and gender differences were also investigated. The match-play characteristics of players who competed and won the matches in the first-round singles main draws of the 2022 French Open, Wimbledon, and US Open Tournaments were obtained from the official web pages. A total of 576 matches (junior = 192, professional = 384) consisting of 288 males and 288 females were analyzed. The results of the study indicated that professional players demonstrated significantly higher average set duration and ace per set than juniors on each of the court surfaces. Junior boys had significantly higher return points won on grass and hard courts than professionals. Professional female players performed significantly higher first serve points won and total points won on grass court than junior girls. When the effect of surface was analyzed for each category, it was observed that in professional males, the variables of first serve points won, ace per set, and double faults per set were significantly higher on grass and hard courts, compared to clay court. Moreover, females performed significantly higher unforced errors per set than males on each of the courts. These findings may be a guideline for coaches and athletes to create better training programs and adapted match strategies in order to increase athletes' performance.