At kestanesi ve meşe palamudundan farklı yöntemler ile nişasta üretimi ve üretilen nişastaların özelliklerinin tespiti
Production of starch from horse chestnut and acorn withdifferent methods and determination of the properties ofthe starches produced
  1. Tez No: 838404
  2. Yazar: ZEYNEP İNATÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ CİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Park ve bahçe atığı olan at kestanesi (Aesculus hippocastanum) meyvelerinin ve orman atığı olan meşe (Quercus ithaburensis)'nin meyvesi olan palamudunun ekonomiye kazandırılması ve katma değeri yüksek ürün elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda toplanan at kestanelerinden alkali ve ultrason destekli ekstraksiyon yöntemi, meşe palamudundan ise klasik ve ultrason destekli ekstraksiyon yöntemi ile nişasta üretimi gerçekleştirilmiştir. Nişasta üretimi çok değişkenli cevap yüzey yöntemi D-optimal tasarımı kullanılarak optimize edilmiştir. Optimum noktada üretilen nişastaların kimyasal (toplam nişasta, protein, yağ, kül, glikozit vb.), fonksiyonel (su ve yağ tutma, şişme, bulanıklık, sediment hacmi vb) ve termal (FT-IR, XRD spektrumları, TGA, SEM görüntüleri) özellikleri tespit edilmiştir. At kestanesinden ultrason destekli nişasta ekstraksiyon yönteminin yağ ve su tutma kapasitelerinde, şişme gücünde ve sediment hacminde artışa neden olduğu ayrıca ultrason destekli yöntemin ışık geçirgenliği ve sineresis değerlerinde artışa donma çözünme stabilitesinde ise azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Alkali yöntem ile üretilen nişastalar minimum %6 konsantrasyonda jel oluştururken, ultrason destekli yöntem ile üretilen nişastalar minimum %12 konsantrasyonda jel oluşturmaktadır. Alkali ve ultrason destekli yöntemler nişastaların termal özelliklerinde önemli bir değişikliğe neden olmamıştır. Ayrıca ultrason destekli yöntem nişastaların molekül boyutlarını küçültmüş ve birbirlerine yapışık hale getirmiştir. Meşe palamudundan ultrason destekli nişasta ekstraksiyon yönteminin yağ ve su tutma kapasitelerinde, şişme gücünde ve sediment hacminde artışa neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ultrason destekli yöntemin ışık geçirgenliği değerlerinde artışa, donma çözünme stabilitesinde ise azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Klasik yöntem ile üretilen nişastalar minimum %18 konsantrasyonda jel oluştururken, ultrason destekli yöntem ile üretilen nişastalar minimum %14 konsantrasyonda jel oluşturmaktadır. Bu çalışma ile nişasta üretiminde alternatif hammadde kaynağı belirlenmiştir. Ayrıca üretilen nişastaların model gıda sistemleri içinde kullanımı içinde temel oluşturma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to economize the fruits of horse chestnut (Aesculus hippocastanum), which is park and garden waste, and acorns, which are the fruits of oak (Quercus ithaburensis), which is forest waste, and to obtain high value-added products. For this purpose, alkaline and ultrasound-assisted extraction methods were used for starch production from horse chestnuts and classical and ultrasound-assisted extraction methods were used for starch production from acorns. Starch production was optimized using the multivariate response surface method D-optimal design. Chemical (total starch, protein, fat, ash, ash, glycoside, etc.), functional (water and oil retention, swelling, turbidity, sediment volume, etc.) and thermal (FT-IR, XRD spectra, TGA, SEM images) properties of starches produced at the optimum point were determined. It was determined that the ultrasound-assisted starch extraction method from horse chestnut caused an increase in oil and water retention capacities, swelling power and sediment volume, and the ultrasound-assisted method caused an increase in light transmittance and cineresis values and a decrease in freeze-thaw stability. Starches produced by the alkaline method formed gels with a minimum concentration of 6%, while starches produced by the ultrasound-assisted method formed gels with a minimum concentration of 12%. Alkaline and ultrasound-assisted methods did not cause a significant change in the thermal properties of starches. In addition, the ultrasoundassisted method reduced the molecular size of the starches and made them stick to each other. It was determined that the ultrasound-assisted starch extraction method from acorns caused an increase in oil and water retention capacities, swelling power and sediment volume. It was also found that the ultrasound-assisted method caused an increase in light transmittance values and a decrease in freeze-thaw stability. While starches produced with the classical method formed gels with a minimum concentration of 18%, starches produced with the ultrasound-assisted method formed gels with a minimum concentration of 14%. With this study, an alternative raw material source in starch production was determined. It is also a basis for the use of starches produced in model food systems.