Commitment management in software development
Yazılım geliştirmede taahhüt yönetimi
  1. Tez No: 83846
  2. Yazar: AYÇA TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yazılım geliştirme süreçleri öyle karmaşık ve hasta yapılıdır ki çok sayıda insanın katılımıyla birlikte, dikkatli yönetim ve kontrol gerektirir. Yazılım geliştirme takım yönelimli bir süreçtir ve herhangi bir yazılım projesi bir veya daha çok takımın ortak girişimidir. Geliştirme süreci boyunca takımdaki bireyler ortak hedeflere ulaşmak için iletişim kurar, taahhütte bulunur ve işbirliği yapar. Yazılım geliştirme için işbirliğinde bulunmak, geliştirmede yer alan tüm bireylerin taahhüdünü gerektirir. Organizasyonun yapışma ve projenin hedeflerine bağlı olarak, bu taahhütler tüm organizasyona yayılmış olabilir. Taahhütlerin belirtilmesi ve yönetimi için duyulan ihtiyaç, yazılım geliştirmedeki pek çok öğe tarafından desteklenmektedir. Yazılma geliştiren bireyler günlük işlerini yapılan taahhütlere bağlar ve onların etkili şekilde yerine getirilmesini bekler. Yerine getirilmeyen taahhütler karşılanmayan gereksinimlere, program kaymalarına, maliyet aşımlarına ve kalitesiz ürünlere, kısacası projenin başarısızlığına yol açabilir. Sonuç olarak, taahhütlerin belirtilmesi ve yönetimi, projelerde başarıya ulaşmak için kaçınılmazdır. Bu araştırma, sözü edilen amaca hizmet etmek üzere, bir Dağıtık Taahhüt Yönetimi Ortamı sunmaktadır. Bu ortam, yazılım geliştiren her bireyin diğerleriyle işbirliği içinde kendi sürecini modellerken, taahütlerini belirtmesini ve onları bu modelleme aracılığıyla elde edilen bilgiye dayalı olarak yönetmesini sağlar. Dağıtık Taahhüt Yönetimi Ortamı, taahhütlerin yönetimi için tahta problem çözüm yaklaşımım kullanan, çok ajanlı, takım tabanlı ve dağıtık bir yazılım süreci geliştirme ortamıdır. Ortamdaki bireylerin hedefler, işler, kaynaklar, işbirliği şekilleri ve sorumluluklar için taahhütte bulunmaları beklenir. Projeyle ilişkili herhangi bir sahiplenme, sorumluluk, katılım, veya taahhüt, gehştirme sürecinin normal akışındaVI olduğu gibi, bu ortamda tanımlanıp işlenebilir. Proje başarısını düşürebilecek herhangi bir çelişki veya eksiklik, elde edilen bilgi kullanılarak ortaya çıkarılabilir. Bilgi tabanının bulguları sadece yerine getirilmeyen taahhütlerin saptanması ve çözülmesi için değil, aynı zamanda, iş çözümleme yapısı ve yapılacaklar listesi gibi temel proje yönetimi öğelerinin oluşturulması için de önem teşkil eder.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Software development processes are so complex and ill-structured that they require participation of many people together with careful management and control. Software development is a team-oriented process and any software project is a joint undertaking by one or more teams. During the development process, individuals in a team communicate, commit, and coordinate towards common goals. Cooperation to develop software requires commitment by all development participants. Depending on the organization structure and the project goals, those commitments may spread all over the organization. The need for specifying and managing commitments is supported by many elements in software development. Developers base their daily work on the commitments made and they expect them to be met effectively. Unmet commitments may lead to unsatisfied requirements, schedule slips, cost overruns, and poor quality products, in short, to project failure. As a result, commitment specification and management is inevitable for successfully completed projects. In order to satisfy this purpose, this research proposes a Distributed Commitment Management Environment (DCME) which enables every single software developer to specify her commitments while modelling her own process in cooperation with others, and to manage these commitments based on the knowledge obtained through modelling. The Distributed Commitment Management Environment is a multi-agent, team- based, decentralized software process development environment that utilizes the blackboard problem-solving approach in order to manage commitments. The participants of the environment are expected to commit on the goals, tasks, resources, forms of cooperation and responsibilities in a project. Any ownership, responsibility,IV dependency, contribution, and commitment related to the project can be defined and operated in the environment, as in the normal flow of the development process. Any conflict or incompleteness that is likely to degrade project success can be detected by monitoring this knowledge. The findings of the knowledge base constitute valuable information not only for detecting and resolving unmet commitments but also for providing basic project management items, such as work breakdown structure and to- do-lists.