Linyitlerin oksitlenmesi ve buna karşı alınabilecek önlemler
- Tez No: 83847
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Günümüzde, linyit kömürlerinde, özellikle üretim ve depolama aşamasında rastlanan kayıpları oldukça yüksek rakamlara çıkaran en önemli problemlerden biri de şüphesiz linyit kömürlerinin kendiliğinden yanması veya diğer tabiri ile oksitlenmesidir. Bu çalışma, düşük sıcaklıkta, linyitlerde oksitlenmenin nedenlerini araştırarak gerekli tedbirleri almak yanma olayını önceden engelleyecek sağlıklı çözümler üretmek üzerinedir. Bu çalışmada, Soma havzasından 3 çeşit linyit numunesi (Eynez, Deniş- yıkanmış, Deniş-tuvenan) kullanılmıştır. Numuneler çeşitli numune azaltma yöntemleri ile 1 kg' a indirilmiş, sonra da taboratuvar çaplı kinci ve değirmenler yardımı ile tane iriliği -60 mikrona getirilerek deneye hazırlanmıştır. Bu numuneler, TGA (Thermo Gravimetric Analysis) cihazında 400 °C'ye kadar dakikada 2, 3 ve 5 °C 'lik sıcaklık artışlarında, oksijen konsantrasyonu düşük ve yüksek olarak ayarlanmış ortamlarda işleme tabi tutulmuştur. Elde edilen değerler, grafik olarak bilgisayardan alınmış ve numunelerin kütle değişimleri, grafikler yardımı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In these days, one of the most important problems that raise the losses in lignite coal during production and storage to high levels, is that it self-burns or in other words gets oxidized. This study is concerned with researching the causes of oxidization at low temperatures, take the necessary measure and produce healty solutions in order to prevent burning in advance. In this study, three kinds of lignite samples from Soma (Eynez, Denis-washed P$MDeniş-run ofrnine) have been used. Samples have been reduced down to 1 kg. by means of vjripus sample reduction methods and later prepared for experiments having crushed ajid ground to a particle size of -60 micron with the help of crushers and mills at laboratory scale. These samples have been treated in either low 02 concentration or high concentration medium with temperature rises of 2,3 and 5 oC /min. up to 400 oC in TGA. The values have been derived from the computer in the form of graphs and the moss changes of the samples have been analysed graphically.