Makine öğrenmesi destekli akciğer görüntüleme
Machine learning assisted lung imaging
  1. Tez No: 838470
  2. Yazar: GÜLCE LEYLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAKİFE YASEMİN TOPALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EGESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde akciğerin bilgisayarlı tomografi görüntülerinden makine öğrenmesi yöntemleri ile güvenilir ve otomatik COVID-19 tespiti hedeflenmiştir. Sınıflandırma performansını arttırmak amacıyla görüntüleri gereksiz detaylardan arındıran bölütleme ve görüntü iyileştirme işlemlerine başvurulmuştur. Veri yetersizliğine bir çare olarak da transfer öğrenme ile ince ayar teknikleri kullanılmıştır. Uygulanan tekniklerin başarımlarının yalın bir biçimde karşılaştırılabilmesi için kesit bazında sınıflandırma performansları hesaplanmıştır. Gerçek teşhis başarısı değerlendirmesi için, kesit bilgilerinin birleştirilmesi ile hasta bazında elde edilen başarım oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to achieve reliable and automatic detection of COVID-19 from lung computed tomography images using machine learning methods. Segmentation and image enhancement processes are used to remove unnecessary details from images to improve classification performance. Fine-tuning techniques were used with transfer learning as a solution to data insufficiency. To make a simple comparison between the performance of the applied techniques, slice-based classification performances were calculated. For real diagnostic success evaluation, patient-based success rates were obtained by combining slice-based information.