TRP kanal modülatörlerinin miyometrium ve tuba düz kası üzerindeki in vitro etkileri
In vitro effects of TRP channel modulators on myometrium and tuba smooth muscle
  1. Tez No: 838471
  2. Yazar: OZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
TRP kanalları, insan vücudunda birçok hücre ve dokuda yer alan katyonik kanallardır. TRP kanallarının kadın üreme organlarındaki varlığı ve fonksiyonlarına ilişkin veriler kısıtlıdır. Bu çalışmada, TRPV1 kanal modülatörlerinin insan miyometrium ve tuba dokularında yapabileceği kasılma-gevşeme yanıtlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu dokularda TRPV1 antikorları ile immunohistokimyasal boyama yapılarak TRPV1 kanal proteinlerinin varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamıza sezaryen ile miyometrium dokusu alınan, yaş ortalaması 31,45 olan 11 hasta ve sterilizasyon amacıyla tüp ligasyonu yapılan, yaş ortalaması 37,7 olan 10 hasta olmak üzere toplam 21 hasta dahil edildi. Çalışmamızda miyometrium dokusuna TRPV1 agonisti kapsaisin kümülatif olarak uygulandıktan sonra gevşeme yanıtı elde edildi (maksimum gevşeme %45 oranında). Ardından TRPV1 antagonisti AMG 9810 varlığında kapsaisin uygulandığında bu gevşeme yanıtının kısmen geri döndüğü gösterildi. TRPV1, V3 ve V4 antagonisti rutenyum kırmızısı varlığında ise bu gevşeme yanıtının tamamen geri döndüğü gösterildi. Miyometrium dokusunda TRPV1 antikorları kullanılarak yapılan immunohistokimyasal incelemede hafif boyama olduğu belirlendi (%11-28 oranında). Tuba dokusunda kümülatif kapsaisin uygulandıktan sonra gevşeme yanıtı elde edildi (maksimum gevşeme %20 oranında). Sonrasında AMG 9810 varlığında kapsaisin uygulandığında bu gevşemenin kısmen geri döndüğü görüldü. Rutenyum kırmızısı varlığında kapsaisin uygulandığında ise gevşemenin tamamen geri döndüğü gözlendi. Tuba dokusunda TRPV1 antikorları kullanılarak yapılan immunohistokimyasal incelemede orta-yüksek boyama olduğu belirlendi (%29-45 oranında). Bu sonuçlar insan miyometrium dokusundaki TRPV1 kanal varlığını desteklemektedir. Miyometriumdaki gevşeme yanıtında TRPV1 kanallarının yanı sıra TRPV3 ve V4 kanallarının da rolü olduğu anlaşılmıştır. İnsan tuba dokusundaki TRPV1 kanal varlığı ve gevşetici etkisi ise ilk defa bu çalışmada gösterilmiştir. Tubal motiliteye aynı zamanda TRPV3 ve V4 kanallarının da katkıda bulunduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, insan miyomteriumundaki tokolitik etkide ve tubal motilitede birden fazla TRPV kanallarının rolü olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulguların daha ileri çalışmalarla desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
TRP channels are cationic channels located in many cells and tissues in the human body. Data regarding the existence and functions of TRP channels in female reproductive organs are limited. In this study, we aimed to evaluate the contraction-relaxation responses that TRPV1 channel modulators may elicit in human myometrium and tuba tissues. In addition, it was aimed to investigate the presence of TRPV1 channel proteins by immunohistochemical staining with TRPV1 antibodies in these tissues. A total of 21 patients, 11 patients with an average age of 31.45 who had myometrium tissue removed by cesarean section and 10 patients with an average age of 37.7 who underwent tubal ligation for sterilization, were included in our study. In our study, a relaxation response was obtained after cumulative application of the TRPV1 agonist capsaicin to the myometrium tissue (maximum relaxation by 45%). Subsequently, it was shown that this relaxation response was partially reversed when capsaicin was applied in the presence of TRPV1 antagonist AMG 9810. In the presence of TRPV1, V3, and V4 antagonist ruthenium red, this relaxation response was shown to be completely reversed. Immunohistochemical examination of myometrium tissue using TRPV1 antibodies revealed mild staining (11-28%). A relaxation response was obtained after cumulative capsaicin application in the tuba tissue (maximum relaxation by 20%). Afterwards, when capsaicin was applied in the presence of AMG 9810, this relaxation was partially reversed. When capsaicin was applied in the presence of ruthenium red, complete reversal of relaxation was observed. Immunohistochemical examination of tuba tissue using TRPV1 antibodies revealed moderate to high staining (29-45%). These results support the presence of TRPV1 channel in human myometrium tissue. It has been understood that, in addition to TRPV1 channels, TRPV3 and V4 channels also play a role in the relaxation response in the myometrium. The presence of TRPV1 channel in human tubal tissue and its relaxant effect were demonstrated for the first time in this study. It was found that TRPV3 and V4 channels also contribute to tubal motility. As a result, it was concluded that more than one TRPV channel may be involved in the tocolytic effect and tubal motility in human myomterium. These findings need to be supported by further studies.