Diachronic urban morphology: The formation process of ait ben haddou, morocco
Art zamanlı kentsel morfoloji: Ait ben haddou nun oluşum süreci, fas
  1. Tez No: 838473
  2. Yazar: IMANE SAİDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALESSANDRO CAMİZ, DOÇ. DR. GUİDO CİMADOMO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
This study focuses on the Ksar (Ighrem) Ait Ben Haddou as an outstanding example of a well-preserved earth settlement in southern Morocco. The fortified town is located in a semi-desert basin within the Draa region and stands on the side of a hill constructed primarily of rammed earth. The site was inscribed on the UNESCO World Heritage List in 1987, indicating that the oldest constructions do not date before the 17th century. However, the fortified town conveys ancient construction materials and techniques. Interestingly, Al-Wazzan [1, p. 194], mentions the existence of fortified castles along the Drâa valley in the 15th century. In this respect, the research explores the formation process of Ait Benhaddou by comparing available fragmentary historical data through geographers' and travelers' records and oral history with the results of the typo-morphological analysis based on the Caniggian school of thought. The application of the Caniggian theoretical framework demonstrates the role of urban attractors in forging the urban tissue and the urban grid, and the results reveal that the village originated from the hilltop and gradually expanded downhill from east to west (valley). The typo-morphological study explains a transformation of the urban pattern assisted by the development of building types following the growth direction while maintaining the notion of enclosure. Furthermore, the inspection of social, religious, economic, and commercial local attributes offered valuable insights into the logic of urban growth and the building form as an outcome of local contextual factors that characterize the village in its territory.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, Güney Fas'ta iyi korunmuş bir toprak yerleşiminin olağanüstü bir örneği olarak Ksar (Ighrem) Ait Ben Haddou'ya odaklanmaktadır. Müstahkem kasaba, Draa bölgesindeki yarı çöl bir havzada yer alır ve sıkıştırılmış topraktan inşa edilmiş bir tepenin kenarında durur. Alan, 1987'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedildi, bu da en eski yapıların 17. yüzyıldan önce tarihlenmediğini gösteriyor. Ancak müstahkem kasaba kadim inşaat malzemelerini ve tekniklerini taşıyor. İlginçtir ki, Al-Wazzan, 15. yüzyılda Drâa vadisi boyunca müstahkem kalelerin varlığından bahsediyor [1, p. 194]. Bu bağlamda araştırma, Ait Benhaddou'nun oluşum sürecini, coğrafyacıların ve gezginlerin kayıtları ve sözlü tarih aracılığıyla mevcut parçalı tarihsel verileri Caniggian düşünce okuluna dayalı tipo-morfolojik analizin sonuçlarıyla karşılaştırarak araştırıyor. Caniggian teorik çerçevesinin uygulanması, kentsel dokuyu ve kentselleşme ağının yapımında kentsel çekicilerinin rolünü gösteriyor. Sonuçlar, köyün tepesinden kaynaklandığını ve yavaş yavaş yokuş aşağı doğudan batıya (vadi) genişlediğini ortaya koyuyor. Tipo-morfolojik çalışma, kentsel modelin değişimini, bina türlerinin büyüme yönünü izlerken, kapsama kavramını koruyarak gelişmesi yardımıyla açıklanmıştır. Ayrıca, sosyal, dini, ekonomik ve ticari yerel özelliklerin incelenmesi, bölgeyi karakterize eden yerel bağlam faktörlerinin bir sonucu olarak kentsel büyümenin mantığı ve bina şekli hakkında değerli fikirler sundu.