İmam Hatip lisesi kelâm ders kitapları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on İmam Hatip high school kalam textbooks
  1. Tez No: 838510
  2. Yazar: HAMİDE YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜRURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kelâm ilminin Türkiye'de geldiği noktayı anlayabilmek için ülkedeki kelâm derslerini ve kelâm kitaplarını incelemek büyük önem taşır. Bu tez, kelâm öğretiminin bir kısmının yapıldığı İmam Hatip liselerindeki kelâm ders kitaplarını mevzu edinmekte, bu kitapların içeriğini kelâm ilmi açısından değerlendirmeyi ve bir durum tespiti yapmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle İmam Hatip liselerinin tarihiyle ilgili bilgi verilecek, ardından İmam Hatiplerin kuruluşundan bu yana kullanılan kelâm ders kitapları muhteva açısından ele alınacaktır. Ulaşılan on iki ders kitabı ve üç yardımcı kitap içerik açısından karşılaştırılacak ve zaman içindeki konusal değişimler gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the current state of Kalam (Islamic theology) in Türkiye, it is crucial to examine the Kalam courses and the kalam books. This thesis focuses on the Kalam textbooks used in İmam hatip high schools, where a part of Kalam education is carried out, and aims to evaluate the content of these books in terms of theology and to make a situational analysis. For this purpose, firstly, a historical overview of İmam hatip schools will be provided, followed by an introduction to the Kalam textbooks used since the establishment of İmam Hatip schools. Twelve coursebooks and three supplementary books will be compared in terms of their content, and the changes over time will be demonstrated.