Kıyı Hukukunda kazanılmış haklar
Rights acquired in Coastal Law
- Tez No: 838511
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
1982 Anayasası'nın 43. maddesi gereği kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan sahipsiz kamu mallarındandır. Türk Medeni Kanunu'nun 715. maddesi ile kıyı mevzuatı birlikte değerlendirildiğinde, kıyılar üzerinde özel kişilere mülkiyet hakkı tanınmadığı, kıyılardan herkesin eşit ve serbest yararlanması gerektiği ve bu alanlarda yapılaşmanın yasak olduğu anlaşılmaktadır. Kıyı mevzuatına uygun yapılaşma şartlarının neler olduğunu saptamak, yapılaşmanın yasak olduğu alanları ve kazanılmış hak olarak değerlendirilen istisnaları belirlemek amacıyla çalışmamızda öncelikle hak bahsi ele alınmıştır. İmar Kanunu'na eklenen Ek 7. madde ile kıyı alanlarının imar düzenine dahil edilmesi nedeniyle, imar hukukunda kazanılmış hak değerlendirilerek yapının durumuna göre kazanılmış hak doğuran haller açıklanmıştır. İkinci bölümde ise kıyı mevzuatının gelişimi incelenerek kıyıların devletin hüküm ve tasarrufunda olmasının sonuçlarına değinilerek sahipsiz kamu mallarından kıyılar ele alınmıştır. Sahil şeritlerinde yapılacak yapıların değerlendirilmesi ile kıyılarda yapılaşma yasağına ilişkin istisnalara değinilerek, geçici madde kapsamında yapılaşma yasağının bulunduğu bölgede önceki mevzuat düzenlemelerine göre hukuka uygun ruhsat ve eklerine göre yapılmış yapılar değerlendirilerek, kazanılmış hak teşkil eden durumlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Article 43 of the 1982 Constitution, coastlines are among the ownerless public properties under the dominion and disposal of the state. When evaluated together with Article 715 of the Turkish Civil Code and Coastal Regulations, it is understood that private ownership rights are not granted to individuals on the coasts, and everyone is entitled to equal and free use of the coastlines, with construction being prohibited in these areas. In our study, the concept of acquired rights is initially discussed to determine the conditions for compliant construction along the coasts, identifying areas where construction is prohibited and exceptions considered as acquired rights. Considering the inclusion of coastal areas in the zoning regulations through additional article 7, the study evaluates acquired rights in urban law, explaining situations that give rise to acquired rights based on the status of the structure. The second part examines the development of Coastal Regulations, discussing the consequences of coastlines being under the dominion and disposal of the state, focusing on coastlines as ownerless public properties. The evaluation of structures to be built in coastal strips, exceptions to the prohibition of construction on coasts, and the assessment of structures built in areas with a definitive construction ban under Temporary Article are addressed. Structures constructed in accordance with previous legislation and their attachments are evaluated to identify situations that constitute acquired rights.