Papaver rhoeas L. ve Papaver dubıum L. subsp. laevıgatum (m.bıeb.) kadereıt taksonlarının anatomik, palinolojik ve tohum yüzeyi özellikleri
Anatomical, palynological and seed surface characteristics of taxa Papaver rhoeas L. and Papaver dubium L. subsp. laevigatum (m.bieb.) kadereit
  1. Tez No: 838537
  2. Yazar: HASAN ÖZESKİCİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Papaver cinsi tüm Türkiye'de 49 taksonla temsil edilmektedir. Bu çalışma ile Türkiye Florası'nda Papaver rhoeas ve Papaver dubium subsp. laevigatum taksonlarının anatomik, palinolojik ve tohum yüzey özellikleri incelenmiştir. Her iki taksonun gövde anatomik yapıları incelendiğinde epiderma altında laküner klorofilli parankiması Papaver rhoeas taksonu 2-3 sıralı iken Papaver dubium subsp. laevigatum taksonunda 1-2 sıra olduğu görülmektedir. Daha alt sırada bulunan kollenkima tabakası P. rhoeas taksonunda 2-3 sıra iken P. dubium subsp. laevigatum taksonunda 3-4 sıradır. Sklerankima ve floem tabakaları her iki taksonda da hemen hemen benzerlik göstermektedir. Her iki taksonun yaprak anatomisine bakıldığında hemen hemen benzer durumda olup belirgin bir farklılık görülmemiştir. Her iki taksonun polen özelliklerine bakılacak olursa P. rhoeas taksonu poleni daha büyük, P. rhoeas taksonu poleni polar görünüşü üçgenimsi ve kolpus ince iken P. dubium subsp. laevigatum taksonu poleni polar görünüşü yarı-dairesel ve kolpus daha geniş yapılıdır. Diğer özellikler aşağı yukarı benzerlik göstermektedir. Her iki taksonun tohum özelliklerine bakıldığında P. rhoeas taksonu tohumlarının daha kısa olduğu, hücrelerin köşeli ve düz kenarlı, lümen yüzeyi mikroverrukatli iken P. dubium subsp. laevigatum taksonu tohumunda hücrelerin köşeli olmadığı ve sinuat kenarlı olduğu, ayrıca lümen yüzeyi faveolat özellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Papaver genus is represented by 49 taxa all over Turkey. In this study, anatomical, palynological and seed surface properties of Papaver rhoeas and Papaver dubium subsp. laevigatum taxa in Flora of Turkey were investigated. When the stem anatomical structures of both taxa are examined, it is seen that the lacunar chlorophyll parenchyma under the epidermis is 2-3 rows in the Papaver rhoeas taxon, while it is 1-2 rows in the P. dubium subsp. laevigatum taxon. Collenchyma layer in the lower order is 2-3 rows in Papaver rhoeas taxon, while it is 3-4 rows in P. dubium subsp. laevigatum taxon. Sclerenchyma and phloem layers are almost similar in both taxa. When the leaf anatomy of both taxa is examined, it is almost similar and no significant difference has been observed. If we look at the pollen characteristics of both taxa, the pollen of Papaver rhoeas taxon is larger, the pollen of Papaver rhoeas is triangular in polar appearance and the colpus is thin, while the pollen of P. dubium subsp. laevigatum taxon is semi-circular in polar appearance and the colpus is wider. Other features are more or less similar. When we look at the seed characteristics of both taxa, Papaver rhoeas seeds are shorter, the cells are angular and straight-sided, the lumen surface is microverrucate, while the cells of the P. dubium subsp. laevigatum taxon are not angular and sinuate-edged, and the lumen surface is faveolate.