Afyon ekolojik koşullarında silajlık mısır çeşitlerinin önemli tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of important agronomical and quality characters in silage maize cultivars under Afyon ecological conditions
- Tez No: 838570
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Afyon ili Bolvadin ilçesi ekolojik şartlarında 15 adet silajlık mısır çeşidinin yeşil ot verimi ve önemli verim unsurları incelenerek bölgede yetiştirilebilecek en uygun silajlık mısır çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada tüm çeşitlerde bitki boyu, yaprak sayısı, çiçeklenme süresi, bitki ağırlığı, sap çapı, yaprak ağırlığı, bitkide yaprak oranı, bitkide sap oranı , bitkide koçan sayısı, koçan ağırlığı, bitkide koçan oranı, yaprak uzunluğu, yaprak genişliği, yaprak alanı, yeşil ot verimi, bitkide kuru madde oranı, kuru madde verimi ve protein oranı özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda en yüksek yeşil ot verimi 9363 kg/da ile“Burak”çeşidinden elde edilmiştir. Bunu sırası ile 9297 kg/da ile“Champ”, 9188 kg/da ile“Pehlivan”, 9050 kg/da ile“DKC 7240”, 9005 kg/da ile“DKC 6777”çeşitleri izlemiştir. Araştırmada en düşük yeşil ot verimleri ise 7205 kg/da ile“Macha”ve 7547 kg/da ile“Antex”çeşitlerinden elde edilmiştir. Silajlık mısır çeşitlerinin kuru madde verimleri 1899 (Macha) – 2684 (Champ) kg/da arasında değişmiş olup, çeşitlerin kuru madde verimleri ortalaması 2288 kg/da olarak tespit edilmiştir. Ülkemizde mısır çeşitlerinin performansları bölgelere göre çok büyük değişiklik göstermektedir. Mısırda çok sayıda FAO olum grubunun olması, bölgelerin mısır yetiştirebilme vejetasyon sürelerinin çok değişken olması doğru çeşitlerin doğru bölgelerde yetiştirilmesinin önemini daha da arttırmaktadır. Afyon bölgesinde yetiştirilecek silajlık mısır çeşitlerinin FAO olum grubunun yüksek olması böylece tanelik çeşitlere göre daha geç olgunlaşması, çeşitlerin bitki boyunun uzun, sık ekime toleranslı, yaprak sayısının daha fazla, kalitenin yüksek olması için iri ve bol taneli ağır koçanlara sahip olması gerektiği düşünülmektedir. Araştırmada incelediğimiz çeşitlerin büyük bir bölümü istenilen özelliklere sahip, verim ve kalite konusunda tatmin edici sonuçlar vermiştir. Bu çeşitlerin içerisinde yeşil ot verimleri ile“Burak”,“Champ”ve“Pehlivan”çeşitleri ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the most suitable silage corn varieties that can be grown in the region by examining the green forage and dry matter yield of 15 silage corn varieties in the ecological conditions of Bolvadin district of Afyonkarahisar province. The research was carried out in a randomized block design with three replications. In the study, plant height (cm), number of leaf , flowering time, plant weight, stem diameter, leaf weight, leaf ratio per plant, stem ratio per plant, ear number per plant, ear weight, ear ratio per plant, leaf lenght, leaf widht, leaf area, green forage yield, dry matter ratio, dry matter yield and protein ratio characteristics of all cultivars were investigated. As a result of the research, the variety with the highest green plant yield was obtained from“Burak”variety with 9363 kg/da. This was followed by“Champ”with 9297 kg/da,“Pehlivan”with 9188 kg/da,“DKC 7240”with 9050 kg/da,“DKC 6777”with 9005 kg/da. In the research, the lowest green plant yields were obtained from“Macha”with 7205 kg/da and“Antex”with 7547 kg/da. Dry matter yields of silage corn varieties varied between 1899 (Macha) – 2684 (Champ) kg/da, and the average dry matter yield of the varieties was determined as 2288 kg/da. The performance of corn varieties in our country varies greatly according to the regions. The fact that there are many FAO stage groups in maize and the vegetation period of corn can be very variable in the regions increases the importance of growing the right varieties in the right regions. It is thought that the silage maize varieties to be grown in the Afyon region should have a high FAO yield group, so that they mature later than the grain varieties, the cultivars should have long and heavy-grained cobs in order to have a long plant height, tolerant to dense planting, more leaves, and high quality. Most of the cultivars we examined in the study had the desired characteristics and yielded satisfactory results in terms of yield and quality. Among these varieties,“Burak”,“Champ”and“Pehlivan”varieties came to the fore with their green plant yields.