Low-e camların ısıl performansının incelenmesi
Investigation of thermal performance of low-e glasses
- Tez No: 838658
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MUSA BÜYÜKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Low-e camlar düşük emisivite değerlerine sahip camlar olarak bilinmektedir. Normal camlarda 0,87 olan emisivite değeri low-e camlarda 0,04'e kadar düşürülebilmektedir. Low-e camların yaygın bir diğer özelliği ise uzun dalga boylu ışınların geçişini azaltarak enerjiden tasarruf sağlamaktadır. Bu özellikleri sebebi ile low-e camlar günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmakta ve üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, camların ısıl performansı incelenmiştir. TEC-15, Planibel G ve G Fast olmak üzere üç farklı cam türünden yedişer adet numune ile toplamda 21 cam test edilmiştir. Yapılan çalışmada fırın ısıtılarak fırın kapağına yerleştirilen camların dış yüzey sıcaklıkları beş farklı noktada ölçülmüştür. İlk olarak fırın 50 °C'ye ısıtılarak değerler kaydedilmiş daha sonra fırın iç sıcaklığı sabit tutularak 3 dakika beklenmiş ve oluşan değerler kaydedilmiştir yapılan bu işlemler 200 °C ye kadar her 50 °C'de bir tekrarlanmıştır. Deney sonucunda 840 adet veri incelendi. Ayrıca camlara yüzey direnç testi ve kırılma testi de yapıldı. Yapılan test sonuçlarına göre; Fırın iç sıcaklığı 200 °C'de 3 dakika sabit bekleme sonrasında TEC-15 camında 74,78 °C, Planibel G camında 73,70 °C, G Fast camında ise 72,11 °C olduğu görüldü. Bu sıcaklık değerlerine göre G Fast camı TEC-15 camına göre %3,7 daha düşük sıcaklık gösterirken, Planibel G camı Tec-15 camına kıyasla %1,4 daha düşük sıcaklık göstermiştir. Camların ısıl performansları göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low-e glasses are known as glasses with low emissivity values. The emissivity value, which is 0.87 in normal glasses, can be reduced to 0.04 in low-e glasses. Another common feature of low-e glasses is that they reduce the transmission of long wavelength rays and save energy. Because of these features, low-e glasses are widely used and studied today. In this study, the thermal performance of glasses was investigated. Seven samples of each of three different types of glass, namely TEC-15, Planibel G and G Fast, were tested, a total of 21 glasses. In the study, the oven was heated and the outer surface temperatures of the glasses placed on the oven lid were measured at five different points. First, the oven was heated to 50 °C and the values were recorded, then the oven was kept at a constant temperature for 3 minutes and the resulting values were recorded. These operations were repeated every 50 °C until 200 °C. As a result of the experiment, 840 data were examined. In addition, surface resistance test and fracture test were performed on the glasses. According to the test results; After keeping the oven at 200 °C for 3 minutes, it was seen that the temperature in TEC-15 glass was 74.78 °C, in Planibel G glass was 73.70 °C, and in G Fast glass was 72.11 °C. According to these temperature values, G Fast glass showed 3.7% lower temperature than TEC-15 glass, while Planibel G glass showed 1.4% lower temperature than TEC-15 glass. The glasses were evaluated by considering their thermal performance.