Kafe mekanlarında grafik tasarım uygulama ve yaklaşımları
Graphic design applications and approaches in cafe spaces
- Tez No: 838677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KURAK AÇICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Grafik tasarımı bir düşünceyi, mesajı iletmek ve bunun üzerinden görselleştirme ile tasarımın uygulamaya geçirilmesidir. Grafik tasarım, temelde bulunduğu ortamın estetik açıdan görünüme katkı sağlarken mesajların daha etkili bir şekilde iletilmesine yardımcı olmaktadır. İç mimari tasarım ile grafik tasarımın birleşimi, mekanların daha akılda kalıcı ve etkileyici hale gelmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle iç mekan tasarımında grafik tasarımdan yararlanılması, mekan-kullanıcı arasındaki iletişimin arttırılarak daha etkin ve başarılı bir mekan örgütlenmesi gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Çalışmada amaçlanan iç mekanda grafik tasarım ögelerinin mekandaki kurgusu, yarattığı etkilerin ve kullanıcıların mekansal tercihlerindeki etkisinin ortaya koyulmasıdır. Çalışmada, grafik tasarımın en yoğun uygulandığı alanlardan biri olan ve kullanıcıların sıklıkla bulunduğu iç mekanların en başında gelen kafe mekanları çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında konu kapsamında başlıklar belirlenip, konu ile ilişkili literatür taraması gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada kafe mekanlarının yoğun olduğu İstanbul Karaköy çalışma alanı olarak belirlenerek, saha üzerinde inceleme yapılmıştır. Grafik tasarımının kullanıldığı 5 kafe mekanı çalışma kapsamına alınmıştır. Üçüncü aşamada kullanıcı ile mekan arasında grafik tasarımının önem ve etkilerini sorgulamak amacıyla nicel araştırma yöntemi olan anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında belirlenen mekanlar üzerinde grafiğin uygulama türleri, uygulanan yüzeyler ve mekanda ki işlevleri üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda grafik tasarımının iç mekanda hem tasarım anlamında hem de işlevsel açıdan önemli etkilere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphic design is about conveying an idea, a message, and then putting the design into practice through visualization. Basically, graphic design allows messages to be transmitted more effectively while contributing to the aesthetic aspect of the environment in which it is located. The combination of interior design and graphic design plays an important role in making spaces more memorable and impressive. For this reason, the use of graphic design in interior design contributes to achieving a more efficient and successful space organization by increasing the contact between the space and the user. The current study aims to explore the fiction of graphic design elements in interior space, the effects they create and their effect on users' spatial preferences. The scope of this study constitutes cafe spaces which are one of the areas where graphic design is applied most intensely one of the most frequent interior spaces used by users. In the first stage of the study, headings within the scope of the subject were determined and a literature review related to the subject was carried out. In the second stage, Istanbul Karaköy, where coffee shops are concentrated, was determined as the study area and a field survey was carried out. Five café spaces where graphic design was used were included in the study. In the third stage, a questionnaire, which is a quantitative research method, was conducted to question the importance and effects of graphic design between the user and the space. In the last stage of the study, analyzes were carried out on the spaces determined according to the types of application of the graphic, the surfaces applied and their functions in space. As a result of the study, it was concluded that graphic design has significant effects on the interior, both in terms of design and functionality.