Futbolcularda farklı kombine antrenmanların fiziksel performansa, psikofizyolojik cevaplara ve teknik beceriye etkisi
The effect of different combined trainings on physical performance, psychophysiological responses, and technical skills in soccer players
  1. Tez No: 838750
  2. Yazar: MİNE GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma; futbolcularda farklı kombine antrenmanların fiziksel performansa, psikofizyolojik cevaplara ve teknik beceriye etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 15 yaş altı kategorisinde oynayan (13,5±1,29 yıl, boy uzunluğu 160±8,55 cm, vücut ağırlığı 48±8,10 kg) 36 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümlere başlamadan futbolculara ölçümler hakkında bilgi verilmiş ve ölçüm için gerekli belgeler imzalatılmıştır. Ölçümlerde sırasıyla antropometrik ölçümler ve Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi Seviye 1 (YYIRT-1) testi, teknik test, sprint testleri, sıçrama testi, tekrarlı sprint testi, çeviklik testi, üç köşe koşu testi ve 30-15 Aralıklı Fitness testleri (30-15 AFT) yapılmıştır. Ayrıca her antrenman öncesinde ve sonrasında futbolculara psikofizyolojik testler uygulanmıştır. Futbolcuların hazırlık döneminde alınan tüm bu testler sonrası rastgele olacak şekilde iki gruba ayrılan futbolculara altı haftalık antrenman döneminde yüksek şiddetli aralıklı (YŞAA+DAO) ve orta şiddetli sürekli koşular (OŞSA+DAO) ile beraber uygulanan dar alan oyunları kombinleri yaptırılmıştır. 6 haftalık antrenman döneminden sonra yapılan test ve ölçümler aynı sıra ve aynı gün sayısında olacak şekilde tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed the effect of different combined training on young soccer players' physical performance, psychophysiological responses and technical skills. Thirty-six male soccer players under 15 years age category (13.5±1.29 years, height 160±8.55 cm, body weight 48±8.10 kg) were divided into YŞAA+DAO and OŞSA+DAO for eight weeks. Pre-test and post-test elements included anthropometric measurements, Yo-Yo Intermittent Recovery Test, Level 1 (YYIRT-1) test, technical test, sprint tests, jump test, repeated sprint test, agility test, three corner running test, 30-15 Interval Fitness tests. In addition, psychophysiological tests were also determined before and after each training session.