Çocukluk ve ergenlik döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış bireylerin ailelerinde umutsuzluk ve iyimserlik düzeylerinin belirlenmesi
Families of individuals with a diagnosis of attention deficit and hyperactivity disorder in childhood and adolescence in the determination of the level of hopelessness and optimism
  1. Tez No: 838752
  2. Yazar: BETÜL KARAHAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocukluk ve ergenlik dönemi ruhsal problemler kaynaklı klinik başvurularda insidansı en yüksek olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)' dur. DEHB'nin bakım ve tedavisinde, ailelerin biyopsikososyal durumlarını bütüncül yaklaşımla ele almak bakımın kalitesini ve tedavinin etkinliğini arttırmaktadır. Bu çalışmada çocukluk ve ergenlik döneminde DEHB tanısı almış bireylerin ailelerinde umutsuzluk ve iyimserlik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2022-2023 yıllarında, Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 400 DEHB tanılı bireylerin aileleri ile yürütülmüştür. Çalışma kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir tasarıma sahiptir. Veriler 'Demografik Bilgi Toplama Formu', 'Beck Umutsuzluk Ölçeği' ve 'Yaşam Yönelimi Testi' kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler yapılırken IBM SPSS Statistics 24 adlı program paketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical applications of induced mental problems in childhood and adolescence, which is the highest incidence of attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD). İn the care and treatment of ADHD, biopsychosocial families of the states to take a holistic approach increases the effectiveness of treatment and the quality of care. In this study, childhood and adolescence in families of individuals with a diagnosis of ADHD was to determine the level of hopelessness and optimism. Work in the years 2022-2023, Ankara City Hospital, Children's Hospital, Child and Adolescent Mental Health and diseases in the outpatient clinic was conducted with 400 families of individuals with ADHD. The study was cross-sectional, descriptive and relationship seeker has a design of nature. Data 'Aggregate demographic information Form', 'Beck Hopelessness Scale' and 'the Life Orientation Test' usewere collected using. Management and analysis in IBM SPSS Statistics 24 used the program package named.