Yönetici kişilik özellikleri ve iletişim becerilerinin turist rehberlerinin işten ayrılma niyetlerine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of executive personality and communication skills on tourist guides turnover intention
  1. Tez No: 838814
  2. Yazar: YİĞİT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Turizm sektörünün önemli ölçüde insan gücüne dayalı ve emek yoğun bir sektör olması birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Turizm sektöründe faaliyet gösteren turist rehberleri ise, sektör emekçileri arasında önemli bir konuma sahip olup yaşanan birçok sorundan biri olan işten ayrılma davranışının görüldüğü meslekler arasındadır. İşten ayrılma niyetine sebebiyet veren sorunlar arasında yöneticilerin sahip olduğu kişilik özellikleri ve iletişim becerileri de yer almaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, yönetici kişilik özellikleri ve iletişim becerilerinin turist rehberlerinin işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. İhtiyaç duyulan veriler, Ankara Turist Rehberleri Odasına bağlı faaliyet gösteren turist rehberlerinden elde edilmiş olup 222 ankete ilişkin veriler üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde istatistiksel program kullanılmıştır. Araştırmada tanımlayıcı verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri, ilişki ölçüm testlerinde Korelasyon analizi ve hipotez testlerinde Regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda temel olarak yöneticilerin olumlu kişilik özellikleri turist rehberlerinin işten ayrılma niyetlerini azaltırken, olumsuz kişilik özelliklerinin işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisinin olmadığı ve yöneticilerin iletişim becerileri arttıkça da turist rehberlerinin işten ayrılma niyetlerinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is a labor-intensive and manpower-intesive sector and this brings with it many problems. Tourist guides operating in the tourism sector have an important position among the sector workers and the professions where the behaviour of turnover intention which is one of the many problems observed. Personal characterictics and communication skills of managers are among the problems that cause turnover intention. In this direction, the aim of the research is to reveal the effect of manager personality traits and communication skills on tourist guides intention to leave. The data needed were obtained from the tourist guides operating under the Ankara Chamber of Tourist Guides and analyzes were carried out on the data of 222 questionnaires. Statistical package programs used in the analysis of the data. In the research percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation values were used in the analiysis of descriptive data, Correlation analyzes were used in the related measurement test and Regression analyzes were used in the hypothesis tests. As a result of the analyzes, it was determined that while managers positive personality traits have decreased of the tourist guides the intention to leave the job, managers negative personality traits did not have an effects on the intention to leave the job. Managers communication skills's increased while tourist guides have decreased intention to leave the job.