Çocuk ve erişkin üreteropelvik bileşke darlıklı olguların sinir sayısı, bağ doku ve gangliyon hücre varlığı açısından karşılaştırılması
Comparison of pediatric and adult patients with ureteropelvic junction obstruction in terms of nerve number, connective tissue and ganglion cell existence
  1. Tez No: 838827
  2. Yazar: AHMET DİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Üreteropelvik bileşke ( UPJ ) darlığı, antenatal dönemde görülen hidronefrozun bilinen en sık nedenidir. İnsidansı 1/1000 ile 1/1500 arasında değişmektedir. Pediatrik olgularda en sık nedenler arasında primer olarak intrensek faktörler rol almasına karşın, erişkin olgularda daha çok üreteropelvik bileşkeye damar basısı gibi ekstrensek faktörler neden olmaktadır. Bu çalışmamızda açık ya da laparoskopik yöntemle üreteropelvik bileşke eksizyonu yapılan erişkin ve pediatrik olgularda, eksize edilen dokuların immünohistokimyasal yöntemlerle incelenip kendi aralarında karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda 2010-2023 yılları arasındaki dönemde açık ya da laparoskopik pyeloplasti ameliyatı sonucu toplamda 58 tane UPJ spesmeni çalışmaya alınmış ve 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de primer darlık olan 16 adet pediatrik olgu; Grup 2'de damar basısına sekonder darlığı olan 13 adet pediatrik olgu; Grup 3'de primer darlık olan 16 adet erişkin olgu ve Grup 4'de damar basısına sekonder olarak gelişip darlığı olan 13 adet erişkin olgu olacak şekilde bölümlenmiştir. Kontrol grubu olarak da erişkin hastalardan böbreğin parankimal kanseri nedeniyle radikal nefrektomi olan 7 hastanın UPJ segmentleri incelemeye alınmıştır. Belirtilen gruplardaki spesmenler ayrı ayrı Synaptophysin, S-100 ve platelet kaynaklı büyüme faktör reseptörü A ( PDGFR-A ) ile immunohistokimyasal incelemeye alınmıştır. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. ( Proje ID: TTU-2023-12427). Bulgular: Çalışmaya erişkin ve pediatrik, primer ( intrinsik ) ve sekonder ( ekstrinsik ) üreteropelvik bileşke darlıklı 58 olgu dahil edildi. İntrinsik ve ekstrinsik vakalar kendi aralarında, erişkin ve pediatrik vakalarda kendi aralarında değerlendirildi. Ayrıca her grup, kontrol grubuyla ayrı ayrı kıyaslandı. Yapılan analizlere göre, nöronal doku varlığı açısından erişkin primer darlıklı olgular, hem sekonder erişkin darlıklı olgular, hem primer darlıklı pediatrik olgular, hem de kontrol grubuna göre daha fazla hücre içermiş olup istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür. Buna ilave olarak primer pediatrik darlıklı olgular kontrol grubundan istatistiksel anlamlı olarak yüksek boyanma göstermiştir. Aynı zamanda, sinaptik vezikül varlığı nedeniyle incelemeye tabi tutulan gruplarda; primer erişkin darlıklı olgular, primer pediatrik olgular ve sekonder pediatrik olgular kontrol grubuna kıyasla istatistiksel anlamlı olarak daha fazla vezikül içermektedir. Genel olarak Synaptophysin boyamanın çoğu grupta muskuler tabakada ve periarteryel alanlarda pozitif saptandığı görüldü. S100 boyama ise ağırlıklı olarak seroza tabakasında pozitif olarak değerlendirildi. Fakat boyama alanları istatistiksel olarak değerlendirmeye tabi tutulmadı. Sonuç: Üreteropelvik bileşke darlığı histopatolojisi, erişkin primer – sekonder ve pediatrik primer – sekonder olgularda halen net olarak ortaya konulamamıştır. Özellikle erişkin üreteropelvik bileşke darlığı histopatolojisine yönelik daha çok çalışma ve veri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Ureteropelvic junction obstruction is the most common known cause of hydronephrosis in the antenatal period. Its incidence varies between 1/1000 and 1/1500. Although intrinsic factors are among the most common causes in pediatric cases, extrinsic factors such as vascular compression to the ureteropelvic junction are more common in adult cases. In this study, we aimed to compare the excised tissues with immunohistochemical methods in adult and pediatric cases who underwent ureteropelvic junction excision by open or laparoscopic method. Materials and Methods: A total of 58 ureteropelvic junction specimens as a result of open or laparoscopic pyeloplasty surgery in the Erciyes University Department of Urology between the years 2010-2023 were included in the study and divided into 4 groups. 16 pediatric cases with primary stenosis in Group 1; 13 pediatric cases with stenosis secondary to vascular compression in Group 2; It was divided into 16 adult cases with primary stenosis in Group 3 and 13 adult cases with stenosis secondary to vascular compression in Group 4. As a control group, UPJ segments of 7 adult patients who underwent radical nephrectomy for kidney parenchymal cancer were examined. Specimens in the specified groups were separately examined by Synaptophysin, S-100 and PDGFR-A for immunohistochemical examination. This study was supported by Erciyes University Scientific Research Projects Coordination Unit. ( Project ID: TTU-2023-12427). Results: 58 adult and pediatric cases with primary ( intrinsic ) and secondary (extrinsic) ureteropelvic junction stenosis were included in the study. Intrinsic and extrinsic cases were evaluated among themselves, adult and pediatric cases were evaluated among themselves. In addition, each group was compared separately with the control group. According to the analyses, in terms of the presence of neuronal tissue, adult cases with primary stenosis cases contained more cells than both adult cases with secondary stenosis, pediatric cases with primary stenosis, and the control group and it was considered statistically significant. In addition, cases with primary pediatric stenosis showed statistically higher staining than the control group. At the same time, in the groups examined due to the presence of synaptic vesicles; primary adult stenosis cases, primary pediatric cases and secondary pediatric cases contain statistically significantly more vesicles compared to the control group. In general, Synaptophysin staining was found to be positive in the muscular layer and periarterial in most groups. S100 staining was evaluated as positive mainly in the serosa layer. However, the staining areas were not subjected to statistical evaluation. Conclusions: The histopathology of ureteropelvic junction stenosis has still not been clearly revealed in adult primer – secondary cases and pediatric primer - secondary cases. More studies and data are needed, especially regarding the histopathology of adult ureteropelvic junction stenosis.