Lise düzeyinde öğrenim gören sporcu öğrencilerin branşlarıyla ilgili okul, çevre ve aile etkilerinin araştırılması (Afyonkarahisar il örneği)
Examination of school, environment, and family effects on high school student-athletes in relation to their sports branch (case of Afyonkarahisar province)
  1. Tez No: 838841
  2. Yazar: SONER EROL ADMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmamızda lise kademesinde öğrenim gören lisanslı sporcuların branşlarını seçimlerinde okul, çevre ve aile faktörlerinin etkisi araştırılmıştır. Çalışma grubunu 119 kadın 210 erkek, toplam 329 sporcu öğrenciden oluşmuştur. Araştırmaya katılan sporcu öğrencilere 31 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Anketin Cronbach Alpha kat sayısı 0,826'dır. Elde edilen verilerin frekans (f), yüzde (%) ve ortalama (x) gibi tanımlayıcı istatistiki değerlendirmelerle durum analizi yapılmış bazı değişkenlerle ilgili Ki-kare analizlerine bakılmıştır. Sonuçlar 0,00 anlamlılık düzeyine göre değerlendirilmiştir. Tüm istatiksel işlemlerde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmada öncelikle sosyal medya, bilgisayar ve online oyunların branş seçimini etkilediği görülürken bu etkenlerin erkek sporcularda kadın sporculara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ailelerin çocuklarını spora yönlendirme beklentilerinin başında sağlıklı olmaları isteği dikkat çekmektedir. Bu sonuca bağlı kalarak da ailelerin branşın devamlılığını desteklemek amacıyla maddi katkılarını sürdürdükleri ortaya konulmuştur. Bu sonucun daha çok takım sporlarındaki sporcularda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our research, the effects of school, environment and family factors on the choice of branches of licensed athletes studying at high school were investigated. The study group consisted of 119 women and 210 men, a total of 329 student athletes. A survey consisting of 31 questions was applied to the student athletes participating in the research. The Cronbach Alpha coefficient of the survey is 0.826. The data obtained were analyzed using descriptive statistical evaluations such as frequency (f), percentage (%) and mean (x). Chi-square analyzes were examined for some variables. The results were evaluated according to the 0.00 significance level. SPSS 25.0 package program was used in all statistical procedures. In this study, it was seen that primarily social media, computer and online games affected the choice of branch, and these factors were higher in male athletes than in female athletes. It is noteworthy that the primary expectation of families in directing their children to sports is the desire for them to be healthy. Adhering to this result, it has been revealed that families continue their financial contributions to support the continuity of the branch. It has been observed that this result is more common in athletes in team sports.