Abdominal myomektomi operasyonu geçirenprimer interfil kadınlarda gebelik oranlarınıetkileyen faktörlerin incelenmesi
Undergoing abdominal myomectomy operationprimary interfill increases pregnancy rates in womenexamination of affecting factors
- Tez No: 838924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN RAŞİT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda primer infertil kadınlarda myomektomi sonrası gebelik oranını hastanın yaşının, V.K.İ. değerinin, myomların yerleşiminin, myom çapının değerleinden etkilendiğini bulduk. Primer infertil olan ve bir başka infertilite sebebi saptanmayan hastalarda özellikle myom boyutu 5 cm'den büyükse, yerleşimi endometriyal kaviteye daha yakınsa (intramurallerde subseözlerden cerrahi başarısı daha iyi), hastanın V.K.İ. normal sınırların çok üzerinde değilse ve hasta özellikle 35 yaşının altında ise myomektomi gebelik gerçekleşme başarısını arttırabilir bir tedavi çeşididir. Bu hastalarda tam tersi durumlara göre cerrahiden fayda görme şansı daha yüksektir. Daha geniş kapsamlı, prospektif, daha homojen gruplarda yapılacak çalışmalar ilerleyen dönemde hem çalışmamızın sonuçlarına hem de güncel literatüre katkı yapabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we found that the pregnancy rate following myomectomy in women with primary infertility is influenced by the patient's age, BMI, myoma location, and myoma diameter. Particularly, myomectomy can increase the success of achieving pregnancy in women with primary infertility and no other identified causes of infertility, especially when the myoma size is larger than 5 cm, the myoma is located closer to the endometrial cavity (higher surgical success rate for intramural myomas compared to subserosal ones), the patient's BMI is within normal limits, and the patient is below 35 years of age. In contrast, patients with the opposite conditions are less likely to benefit from surgery. Further studies conducted in a larger, more homogeneous population prospectively can contribute to both our study's results and the current literature.