Kastamonu ilinde sağlık kuruluşlarına kene tutunması şikayeti ile başvuran hastalardan çıkarılan kenelerin belirlenmesi
Determination of tices removed from patients application to health facilities with complaints of tick attachment in the province of Kastamonu
- Tez No: 838937
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Kastamonu ilinde kene tutunması şikayeti ile gelen hastalardan çıkarılan keneler morfolojik olarak incelenip tür teşhislerinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini Mayıs 2022 - Ağustos 2022 tarihleri arasında Kastamonu ili sağlık kuruluşlarına kene ısırması nedeniyle başvuran 134 hastadan toplanan keneler oluşturmuştur. Çalışmada toplanan kenelerin %61.2'sinin Ixodes ricinus, %18.7'sinin Dermacentor marginatus, %6'sının Haemaphysalis parva, %5.2'sinin Hyalomma marginatum, %3.7'sinin Haemaphysalis punctata, %2.2'sinin Rhipicephalus bursa olduğu belirlenmiştir. Kenelerin çıkarıldığı tüm vücut bölgelerinde en sık olarak I.ricinus'a rastlanmıştır (Ayak bölgesinde %70, boyun bölgesinde %100, göğüs bölgesinde %78, göz kapağında %100, karın bölgesinde %52, kasık ve genital bölgesinde %69, kolda %43, koltuk altında %40, kulakta %56, saçlı deride %57, sırt ve omuz bölgesinde %75, uyluk ve bacakta %44, yüzde %67). İlçelere göre en fazla görülen kene türlerinin dağılımı; D. marginatus Araç ve İnebolu'da %100; I.riciunus Ağlı'da %50 , Devrekani'de %60, Küre'de %50, Seydiler'de %65 ve Merkez'de %70; H.marginatum Küre'de %50 oranında tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda kene enfestasyonu saptanan hastalarda yapılacak olan araştırmalarda klinik bulguların ele alınması, kenelerin tutunma yerlerinin önemi ve herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı, bölgenin kene faunasının daha kapsamlı araştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to morphologically examine the ticks removed from patients complaining of tick bite in Kastamonu province and make species identification. The study material consisted of ticks collected from 134 patients who applied to health institutions in Kastamonu province due to tick bites between May 2022 and August 2022. It was determined that 61.2% of the ticks collected in the study were Ixodes ricinus, 18.7% were Dermacentor marginatus, 6% were Haemaphysalis parva, 5.2% were Hyalomma marginatum, 3.7% were Haemaphysalis punctata, and 2.2% were Rhipicephalus bursa. I.ricinus was most frequently found in all body parts where ticks were removed (70% in the foot area, 100% in the neck area, 78% in the chest area, 100% in the eyelid, 52% in the abdomen, 69% in the groin and genital area, 43% in the arm. , 40% in the armpit, 56% in the ear, 57% in the scalp, 75% in the back and shoulder area, 44% in the thigh and leg, 67% on the face). Distribution of the most common tick species by districts; D. marginatus 100% in Vehicle and İnebolu; I.riciunus 50% in Ağlı, 60% in Devrekani, 50% in Küre, 65% in Seydiler and 70% in Merkez; H.marginatum was detected at a rate of 50% in Küre. As a result of this study, it is thought that clinical findings should be addressed in other studies to be conducted in patients with tick infestation, whether ticks carry any diseases, and the tick fauna of the region should be investigated more comprehensively. It is envisaged that it is necessary to work multidisciplinaryly with relevant branches of science and public and private institutions and organizations to examine tick species at the molecular level and to investigate host species more comprehensively.