Ağ trafik atama problemlerinin optimizasyonu için nümerik algoritmalar: Bir yol ağı topolojisinin optimizasyonu
Numerical algorithms for optimizing network traffic assignment problems: Optimization of a road network topology
- Tez No: 838943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, taşıma ağlarında ağ trafik atama problemlerinin optimizasyonuna odaklanarak temelden ileriye ağlar hakkında ayrıntılı bilgi sunulmaktadır. Ayrıca, ağlar için ekstremum koşulları detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Tezde, statik ağ trafik atama probleminin optimizasyon modeli matematiksel olarak incelenmiştir. Daha sonra, bu modelin Lagrange fonksiyonu kullanılarak optimalite ve KKT koşulları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca, optimizasyon probleminin çözümü için Lagrange fonksiyonu temel alınarak bir sinir ağı tasarlamış ve bu sinir ağının yerel ve Lyapunov kararlılığını ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Oluşturulan sinir ağı, başlangıç koşullarına bağlı bir dinamik sistem olması nedeniyle, Maple 2023 yazılımı kullanılarak başlangıç koşullarına göre çözülmüş ve ardından Python 3 programı kullanılarak nümerik bir çözüm elde edilmiştir. Çözümlerden ağ trafiğinin ve ağ akışlarının zaman içindeki değişimleri de dikkatle incelenmiştir. Tezde bulgular ve sonuçlar, şekiller aracılığıyla sunulmuş ve sinir ağı temelli çözümün geleneksel yöntemlere kıyasla belirgin bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir. Son olarak, sunulan sinir ağı, statik bir ağın dinamik bir sistem haline getirilmesine imkan tanındığını da göstermektedir. Ayrıca, zaman içinde trafik akışlarının rotalardaki değişimini ve bağlantılardaki trafik akışlarını tahmin etme yeteneğini artırmaktadır. Bu sonuçlar, tezde sunulan optimizasyon yönteminin tutarlı, öngörülebilir ve etkili sonuçlar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive exploration of networks, covering fundamental concepts to advanced topics with a specific focus on optimizing traffic assignment problems in transport networks. It examines the static network traffic assignment problem through a mathematical optimization model, providing detailed discussions on optimality and Karush-Kuhn-Tucker (KKT) conditions using the Lagrange function. In addition, the thesis proposes a neural network based on the Lagrange function to address the optimization problem. The local and Lyapunov stability of this neural network is thoroughly explained, while the dynamic nature of the neural network is addressed by solving it with Maple 2023 software and obtaining a numerical solution using Python 3. The changes in network traffic and flows over time are carefully analyzed. Findings and results are presented through figures, demonstrating that the neural network-based solution outperforms traditional methods significantly. Notably, the proposed neural network transforms a static network into a dynamic system, enhancing the capability to predict changes in traffic flows on routes and connections over time. Overall, the optimization method outlined in the thesis consistently delivers predictable and effecient results.