Belediyelerin e-belediyeciliğe evrilmesi ve yerel halkın e-belediyecilik hizmet ve uygulamalarına bakışı: Kırşehir Belediyesi örneği
The evolution of municipalities to e-municipality and local people's views on e-municipalism services and practices: The case of Kırşehir Municipality
- Tez No: 838946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KAHRAMAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dijital teknolojilerin devletlerin merkezi ve yerel yönetim organlarında kullanılmaya başlaması, hizmetlerin sunulmasında büyük dönüşümlere yol açmıştır. Bu çalışmada dönüşümün belediye boyutuna odaklanılarak e-belediyecilik hizmetlerine geçiş süreci ve yerel halkın e-belediyecilik hizmet ve uygulamalarına yönelik bakış açısını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada Kırşehir Belediyesi'nin ebelediyeciliğe dönüşümü kapsamında Kırşehir'de yaşayan halkın; bilgisayar ve internet bilme ve kullanım düzeyleri, e-belediyecilik hizmetlerini bilme ve kullanma düzeylerini ortaya koymak yanında çeşitli sosyodemografik değişkenlerle arasındaki ilişki de ortaya konulmuştur. Katılımcıların e-belediyecilik uygulamaları hakkındaki görüşlerine dair veriler nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile toplanmıştır. Çalışmada ankete katılan vatandaşların, bilgisayar ve internet bilme ve kullanım düzeylerinin yüksek olduğu, e-belediyecilik ve e-devlet uygulamalarını sürekli olarak kullananların oranının ise %52 olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %17,7'si ise bu uygulamaları hiç kullanmadığını belirtmiştir. Belediyenin ağ sitesinin kullanımının kolaylığı konusunda katılımcıların %35,3'ünün kararsız olduğunu ve %17,7'sinin de uygulamayı kolay bulmadığını ifade etmesi e-belediyecilik uygulamalarının kullanıcı dostu uygulama özelliğini henüz kazanmadığını göstermektedir. Bazı katılımcılar hala teknolojik altyapının yetersiz olduğunu ve bazı e-belediyecilik uygulamalarının geliştirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu oranlardan yola çıktığımızda halkın; hizmet alımında geleneksel belediyecilikten e-belediyeciliğe evrilme sürecinde olduğu, e-belediye hizmetlerinden haberdar olma ve bu hizmetleri kullanma düzeylerinin henüz istenilen orandan düşük olduğu, belediyenin de sunmuş olduğu -e-belediyecilik hizmet ve uygulamalarının erişilebilirliği, kullanım kolaylığı ve yeterliliği konularında henüz istenilen düzeyde olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of digital technologies in the central and local government bodies of states has led to major transformations in the provision of services. In this study, it is aimed to examine the transition process to e-municipal services and the local people's perspective on e-municipality services and practices by focusing on the municipal dimension of the transformation. In the research, within the scope of Kırşehir Municipality's transformation into e-municipality, the people living in Kırşehir; In addition to revealing the levels of computer and internet knowledge and use, e-municipality services knowledge and use levels, the relationship between various socio-demographic variables is also revealed. In the study, it was determined that the citizens who participated in the survey had a high level of computer and internet knowledge and use, and the rate of those who constantly used e-municipality and e-government applications was 52%. 17.7% of the participants stated that they had never used these applications. The fact that 35.3% of the participants were undecided about the ease of use of the municipality's network site and 17.7% stated that they did not find the application easy shows that emunicipality applications have not yet gained the feature of user-friendly application. Some participants still think that the technological infrastructure is insufficient and some e-municipality applications need to be developed. Based on these rates, the public; It is stated that service procurement is in the process of evolving from traditional municipality to e-municipalism, the level of awareness of and use of emunicipality services is still lower than the desired rate, and the accessibility, ease of use and adequacy of e-municipality services and applications offered by the municipality are not yet at the desired level. Has been detected.