Mimari tasarımda esenlik kavramı üzerine bir araştırma
A research on the concept of wellness in architectural design
  1. Tez No: 838949
  2. Yazar: EZGİ KEŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLGER BULUT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kent nüfusunun artışıyla birlikte toplum, stres ve ruh sağlığının bozulması gibi, kentlerde yaşamaktan kaynaklanan risk faktörlerine daha çok maruz kalmaktadır. İnsanların esenliğine odaklanmak için, toplumun yaşam koşullarını iyileştirmek ve iyi yaşlanması için gereklilikleri sağlamak, iyi koşullarda çalışıp verimliliğini artırmak önemli bir toplumsal ihtiyaçtır. Bu konudaki literatürde, esenlikle birlikte artan mutluluğun sadece bireylerin kendilerini iyi hissetmelerine yol açmakla kalmadığı; aynı zamanda bir bütün olarak toplumla ilgili sosyal sağlık düzeyine de katkı sağladığı görülmektedir. Bu çalışmada,“kentlerde yaşamaktan kaynaklanan risk faktörlerini azaltarak toplumun esenliği için mimari bir yaklaşımla ne yapılabilir”sorusunun cevabı aranmıştır. Esenlik kavramı araştırılmış; bireylerin daha mutlu, konforlu, güvende ve rahat hissedebileceği, fiziksel ve ruhsal sağlığı destekleyen iyi tasarlanmış bir mekanın nasıl olabileceği konusunda literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda mimarlık alanında esenlik konusunu ele alan çalışmaların sınırlı olduğu görülmüştür. Bu bağlamda,“esenlik nedir, nasıl belirlenir, esenlik için standart var mıdır, esenlik ve mimari tasarım arasında nasıl bir ilişki kurulabilir”sorularının cevapları araştırılmıştır. Mimari tasarımın esenliğe etkileriyle ilgili biofilik tasarım, iç ortam kalitesi ve psikoloji gibi çeşitli uzmanlık alanlarını içeren bilimsel makaleler aracılığıyla literatür çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the urban population, the society is more exposed to risk factors such as stress and deterioration of mental health, resulting from living in cities. In order to focus on the well-being of people, it is an important societal need to improve the living conditions of the society and provide the requirements for it to age well, work in good conditions and increase its productivity. In the literature on this subject, happiness that increases with well-being does not only cause individuals to feel good; it is also seen that it contributes to the level of social health related to the society as a whole. In this study, the answer to the question“What can be done with an architectural approach for the well-being of society by reducing the risk factors arising from living in cities”has been sought. The concept of well-being has been researched; A literature review has been conducted on how a well-designed place that supports physical and mental health, where individuals can feel happier, more comfortable, safe and cosy. It has been observed that the studies dealing with the issue of well-being in the field of architecture are limited. In this context, the answers to the questions of“what is well-being, how is it determined, is there a standard for well-being, what kind of relationship can be established between well-being and architectural design”have been searched. A literature study has been conducted through scientific articles on the effects of architectural design on well-being, including various fields of expertise such as biophilic design, indoor quality and psychology.