Şiblî Nu'mânî'nin nübüvvet anlayışı
Şibli Numani's understandi̇ng of prophet
- Tez No: 838978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Her dönemde peygamberlik kurumuna eleştiriler yöneltilmiş ve bu eleştiriler birbiriyle benzerlik arz etmiştir. Günümüzde de aklın yeterli olacağı iddiası başta olmak üzere pek çok düşünce nedeniyle nübüvvetin değeri düşürülmeye çalışılmıştır. Bu saldırıları etkisizleştirmeye katkı sağlaması amacıyla“Şiblî Nu'mânî'nin Nübüvvet Anlayışı”adlı tezimizde Hindistanlı âlim Şiblî Nu'mânî'nin nübüvvet ile ilgili görüşleri araştırılmıştır. Yakın dönem âlimlerinden olan Şiblî, yeni ilm-i kelâm düşüncesini benimsemiş ve Hindistan'da bu fikrin öncülüğünü yapmıştır. Nübüvvet ile ilgi görüşlerini de bu anlayış içerisinde şekillendirmiştir. Kelâm alanında kaleme aldığı 'el-Kelâm' adlı eserinde nübüvvet meselesine uzunca bir yer vermiştir. Bu çalışma içerisinde“nübüvvetin hakikati, nübüvvete yapılan genel itirazlar ve cevapları, nübüvveti ispat delilleri, hârikulâde olayların mümkünlüğü ve mûcize”gibi konular işlenmiştir. Şiblî, nübüvvet meselesini açıklarken klasik kelâm geleneğinden kopmayarak, yeni ilm-i kelâm anlayışıyla görüşlerini belirtmiştir. Nübüvvete dair görüşlerinde geleneksel Ehl-i sünnet kelamcılarıyla kendi arasında bazı fer'i meselelerde farklı görüşler olsa da genel olarak asli meselelerde ittifak etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The institution of prophecy has been criticized in every period and these criticisms are similar to each other. Today, the value of prophecy is tried to be depreciated with many thoughts, especially the claim that reason will be sufficient. In order to contribute to the neutralization of these attacks, ın our thesis named“Shiblî Nu'mânî's Understanding of Prophethood”, the views of the Indian scholar Shibî Nu'mânî on prophecy were researched. Shiblî, one of the scholars of the recent period, adopted the idea of new ilm-i kalam and pioneered this idea in India. He also expressed his views on prophecy with this understanding. In his work called 'el-Kelâm', which he wrote in the field of kalam, he gave a long place to the subject of prophecy. In this study, subjects such as“the truth of prophecy, general objections and answers about prophecy, proofs of prophecy, the possibility of extraordinary events and miracles”are covered. While describing the prophecy issue, Shibli did not break away from the classical kalam tradition and expressed his views with a new understanding of ilm-i kalam. While there were some differences with traditional Sunni theologians in their views on prophecy, they generally agreed on common ideas.