Toplumsal değişim ve dönüşüm sürecinde kentleşme: Milas örneği (1960-2022)
Urbanization in the process of social change and transformation: The case of Milas (1960-2022)
- Tez No: 839229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ÜNAL BOZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Milas, İlkçağlardan bu yana sahip olduğu gerek coğrafi gerekse ekonomik konumu nedeniyle hep ilgi odağı olmuştur. Tarihte iki kez Karya ve Menteşe Beyliğine başkentlik yapmıştır. Osmanlı döneminde bir idari merkez olarak varlığını sürdürmüştür. Milâs, Rum ve Musevi topluluklarının da yaşadığı bir kent olmuştur. Milas, geniş ovaları ve tarımsal ürün çeşitliliği ile 1980'li yıllara kadar bölgede ekonomik ve ticari yaşamda etkin olan bir kent olmuştur. Milaslılar'ın yaşam şekli ve alım gücü çevre ilçelerde örnek gösterilirdi. Milas'ın ticari canlılığı 1980'li yıllara kadar sürdü. Komşu ilçe Bodrum'da turizmin gelişmeye başlamasıyla, Milas'ın ekonomik gelişimi gerilemeye başlamıştır. Milaslı genç nüfus, aile işletmesi tarımdan koparak, turizm/ hizmet sektörünün işgücüne katılmıştır. 1990'lı yıllarda AB uyum süreci çerçevesinde, tütün ve pamuğa kota getirilmesiyle, ilçedeki tarımsal faaliyetler gerilemiştir. Bu çalışmada, 1960'dan başlayarak 2022'ye kadar, Milas'ın toplumsal değişim ve dönüşüm süreci, tarihsel arka planı ve sosyolojik bağlamı içinde ele alınacak ve bu durumun Milas ölçeğinde yol açtığı sonuçlar üzerinde durulacaktır. Bu çalışma biraz da komşu kent Bodrum'la Milas'ın kısmi ölçüde bir karşılaştırması olacaktır çünkü Bodrum'da turizmin gelişmesi ve Bodrum'un bir dünya markası olmasıyla, Milas'ta sosyo-ekonomik anlamda bir gerileme ve değişim meydana gelmiştir. Bu değişim ve dönüşüm, bu çalışmanın amacı olarak alınmış, bu perspektif doğrultusunda açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Milas has always been the center of attention due to its geographical and economic location since the ancient times. It was the capital of Caria and Menteşe Principality twice in history. It continued to exist as an administrative center during the Ottoman period. After the 1900s, Milas became a city where Greek and Jewish communities lived. With its wide plains and wide variety of agricultural products, Milas was an active city in the region's economic and commercial life until the 1980s. The lifestyle and purchasing power of the people of Milas were set as an example in the surrounding districts. The commercial viability of Milas lasted until the 1980s. With the development of tourism in the neighboring district of Bodrum, the economic development of Milas began to decline. The young population of Milas broke away from the family-run agriculture and started to work in the tourism service sector. In the 1990s, within the framework of the EU harmonization process, with the introduction of quotas for tobacco and cotton, the diversity of agricultural activities in the district decreased. In this study, the social change and transformation process of Milas, from 1960 to the end of the 2000s, will be discussed within its historical background and sociological context, and the consequences of this situation at the Milas scale will be emphasized. This study will be a partial comparison of the neighboring city of Bodrum and Milas, because with the development of tourism in Bodrum and Bodrum becoming a world brand, a socio-economic decline and change has occurred in Milas. This change and transformation has been taken as the aim of this study, and explanations have been tried to be made in line with this perspective.