Ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik öğretim kaygılarının ve yeterlik inançlarının öğretmenlik uygulaması dersi bağlamında incelenmesi
Examination of secondary mathematics teachers' mathematics teaching anxiety and teaching belief in the context of teaching practice course
  1. Tez No: 839230
  2. Yazar: GÖRSEV ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim fakültelerinde verilen öğretmenlik uygulaması dersinin yüz yüze ya da uzaktan olarak verilmesinin ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik öğretmeye yönelik kaygıları ve yeterlik inançlarına anlamlı bir etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Aynı zamanda cinsiyet değişkeninin matematik öğretimi yeterlik inançlarını ve kaygılarını anlamlı olarak etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini öğretmenlik uygulamasını uzaktan ve yüz yüze alan matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Katılımcılardan amaç doğrultusunda veri toplanabilmesi için“Matematik Öğretimi Öz-yeterlik İnanç Ölçeği”,“Matematik Öğretimine Yönelik Kaygı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Matematik öğretmenlerinden elde edilen verilerin analizinde matematik öğretimi kaygıları ve yeterlik inançlarının cinsiyetleri ile öğretmenlik uygulaması dersi açısından incelenmesi için iki yönlü ANOVA, bağımsız t-testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlik uygulaması dersinin uzaktan yapılmasının matematik öğretmenlerinin matematik öğretimi kaygıları ve yeterlik inançlarına bir etkisinin olmadığı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda matematik öğretimi yeterlik inanç düzeylerinde öğretmenlik uygulamasını uzaktan ve yüz yüze almış olan öğretmenlerin cinsiyetleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya konulmuştur. Öğretmenlik uygulamasını uzaktan alan matematik öğretmenlerinin matematik öğretimi kaygıları, özgüven alt boyutu ve alan bilgileri alt boyutunda cinsiyetin erkek öğretmenler lehine anlamlı bir etkisi olduğu ancak matematik öğretimi yeterlik inançlarına cinsiyetin anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether face-to-face or distance teaching practice courses in education faculties have a significant effect on secondary school mathematics teachers' anxiety and efficacy beliefs towards teaching mathematics. At the same time, it was examined whether the gender variable significantly affected mathematics teaching efficacy beliefs and concerns. The relational screening model, one of the quantitative research approaches, was used in the study. The sample of the study consists of mathematics teachers who receive teaching practice remotely and face to face. In order to collect data from the participants for the purpose,“Mathematics Teaching Self-Efficacy Belief Scale”,“Mathematics Teaching Anxiety Scale”and“Personal Information Form”were used. In the analysis of the data obtained from mathematics teachers, two-way ANOVA, independent t-test and Mann Whitney U test were used to examine mathematics teaching concerns and efficacy beliefs in terms of gender and teaching practice course. As a result of the analysis of the data, it was revealed that teaching the teaching practice course remotely had no effect on mathematics teachers' mathematics teaching anxiety and efficacy beliefs. At the same time, it has been revealed that there is no significant difference in the mathematics teaching efficacy belief levels in terms of gender of teachers who have received teaching practice remotely and face to face. It was determined that gender had a significant effect in favor of male teachers in the mathematics teaching anxiety, self-confidence sub-dimension and field knowledge sub-dimension of mathematics teachers who received teaching practice remotely, but gender did not have a significant effect on mathematics teaching efficacy beliefs.