Bir askeri üs olarak Semendire Sancağı (XVI. yüzyıl)
Semendire Sanjak as a military garrison (XVI. century)
  1. Tez No: 839241
  2. Yazar: GÜLHATUN BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM AYDIN, PROF. DR. UĞUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Semendire Kalesi'nin fethi ile kurulan sancak Osmanlı Devletinin batı yönündeki seferlerinde üs olarak kullanılmıştır. Sancağa ait tahrir defterleri sancağın askeri mahiyetini ortaya koymaktadır. Tahrir defterleri bu anlamda bir bölgenin askeri tarihini aydınlatmada başvurulacak temel kaynaklardan biridir. Sıklıkla şehirlerin sosyal ve ekonomi tarihini irdelemek için kullanılan tahrir defterleri şehirlerin askeri tarihleri için de oldukça önemli kaynaklardır. Bu çalışma ile tahrir defterlerinin askeri tarih için önemini 16. yüzyıldaki Semendire Sancağı özelinde aktarmaya çalıştık. İncelediğimiz tahrir defterleri Semendire Sancağı'ndaki birçok kalenin askeri muhteviyatını ortaya koyarken kalelerin mahzenlerinde bulunan harp aletlerini de gün ışığı ile buluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The establishment of the province following the conquest of Semendire Castle served as a strategic base in the westward campaigns of the Ottoman Empire. The land registers pertaining to this province provide valuable insights into its military nature. In this regard, these land registers serve as essential sources for illuminating the military history of a region. Land registers are frequently utilized not only for examining the social and economic history of cities but also for understanding the military history of these urban centers. This study aims to highlight the significance of land registers in military history, focusing specifically on the Semendire Province in the 16th century. The land registers we have examined shed light on the military contents of many fortresses within the Semendire Province, revealing the weaponry and equipment stored in their arsenals.